فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران دستگیری نایب رئیس اتحادیه جهانی فنآوری اطلاعات را تایید کرد

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  جمهوری اسلامی ایران دستگیری نزار زکا، نایب رئیس «اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات» «WITSA» را تایید کرد؛ فردی که پیش از این، خبرهای ناپدید شدنش در تهران منتشر شده بود.

  خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به نقل از «منابع آگاه» مدعی شده است که نزار زکا، «پیوندهای عمیقی با جامعه نظامی و اطلاعاتی آمریکا دارد.»

  این گزارش، نزار زکا را «گنج پنهان» توصیف کرده و از انتشار تصاویری از او در لباس ارتش آمریکا، در پایگاه نظامی «ریو ساید» خبر داده است.

  این در حالی است که نزاز زکا، شهروند آمریکایی-لبنانی است و با توجه به اقامت طولانی مدت او در ایالات متحده، خدمت نظامی‌اش در این کشور مساله‌ای طبیعی است.

  روزنامه لبنانی اللواء پنجشنبه هفتم آبان از دستگیری نزار زکا بازرگان لبنانی، نایب رئیس «اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات» (WITSA) و دبیرکل «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» (اجمع) در ایران «به دلایل اعلام نشده» خبر داده است.

  این درحالی است که پیشتر خبرها از مفقود شدن نزار زکا، شهروند لبنانی مقیم آمریکا در ایران حکایت داشت.

  پیشتر روزنامه اللواء نوشته بود که نزار زکا در جریان سفری که به دعوت دولت جمهوری اسلامی ایران برای حضور در یک کنفرانس به تهران رفته بود، دستگیر شده است.

  برپایه این گزارش، خانواده زکا در صدد صدور بیانیه یا برگزاری کنفرانسی خبری به منظور اطلاع رسانی درباره ماجرای «دستگیری فرزندشان» در ایران هستند.

  پیش از آن، آنتوان ابو دیب، وکیل مدافع «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود، نزار زکا ۲۰ شهریور گذشته، دعوتنامه‌ای از سوی شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده برای شرکت در «دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» با موضوع «کارآفرینی و اشتغالزایی» دریافت کرده بود.

  برپایه این اطلاعیه، نزار زکا ۱۵ سپتامبر به ایران رفت و در تمام برنامه‌ها و میزگردهای همایش شرکت کرد. او همچنین از سخنرانان اصلی این همایش بود.

  اطلاعیه سازمان «اجمع» می‌افزاید که نزار زکا ۱۸ سپتامبر پس از پایان همایش، هتل محل اقامت خود را ترک کرده و به وسیله تاکسی به فرودگاه می‌رود، اما اطلاعات موجود نشان می‌دهد او به فرودگاه نرسیده و سوار هواپیما نشده است و تا کنون خبری از او در دست نیست.

  آقای آنتوان ادیب نوشته است: «به سفارت لبنان در تهران خبر دادیم که آقای زکا ناپدید شده است. از دولت لبنان برای یافتن او کمک خواستیم. چند درخواست هم به وزارت امور خارجه لبنان هم ارائه شد، اما این اقدام‌ها بی‌فایده بود. از این رو با احترام از وزارت امور خارجه لبنان، سفارت لبنان در تهران و مسئولان ایرانی می‌خواهیم به یافتن آقای زکا، تامین امنیت و بازگشت او به کشورش کمک کنند.»

  در همایشی که نزار زکا از سخنرانان آن بود، علاوه بر خانم شهیندخت مولاوردی، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، محمود حجتی وزیر جهاد کشاوزی و علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی ایران هم حضور داشتند.

  روزنامه لبنانی اللواء، نزار زکا را از پیشتازان صنعت فنآوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه و جهان توصیف کرده است. «اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات» (WITSA) که نزار زکا ریاست شورای سیاستگذاری آن‌را بر عهده دارد، حدود ۹۰ درصد از صنعت جهانی فناوری اطلاعات و ارتباطات را نمایندگی می‌کند و ۸۰ جمعیت ملی پیشتاز در این صنعت عضو آن هستند.

  «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» (اجمع) که نزار زکا دبیرکل آن است، سازمانی منطقه‌ای است که ۱۴ کشور عربی در آن عضو هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران