فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آغاز موج جدید بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  سایت «دانا» نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، از دستگیری پنج روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی این کشور خبر داده است؛ بدین ترتیب به نظر می‌رسد موج دستگیری روزنامه نگاران پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی، آغاز شده است.

  این سایت مدعی شده که روزنامه نگاران دستگیر شده «از عوامل مرتبط با پروژه نفوذ دشمن در کشور» هستند.

  سایت «دانا» تنها به نام‌های عیسی سحرخیر و احسان مازندارنی که دوشنبه۲ نوامبر دستگیر شده بودند اشاره کرده و نام سه روزنامه نگار دیگر را ننوشته است.

  عیسی سحرخیز، فعال سیاسی و روزنامه نگار سرشناس ایران، صبح توسط یروهای اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شد. سحرخیز بعد از انتخابات جنجالی سال ۲۰۰۹ بازداشت شده بود و پس از گذراندن ۳ سال دوران حبس، حدود دو سال پیش از زندان آزاد شده بود. هنگام دستگیری، اتهام‌های سحرخیر، «نوهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده بود.

  اتهامی که باعث دستگیری احسان مازندرانی مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان نزدیک به هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد، هنوز اعلام نشده است.

  ماه گذشته۱۲ نماینده عضو جبهه پایداری، ائتلاف نزدیک به محمد تقی مصباح یزدی روحانی تندروی ایرانی، در تذکری کتبی به وزیران ارشاد و اطلاعات مدعی شده‌ بودند که سرویس‌های جاسوسی غربی از جمله بریتانیا، هلند و نروژ، «یک باند و جریان مخرب چند صد نفری» را در رسانه‌های اصلاح‌طلب هدایت می‌کنند.

  علی جنتی، وزیر ارشاد، از این نمایندگان خواسته بود که «ادعای خود را اثبات کنند» و تاکید کرده بود این وزارتخانه از اینکه کسانی از طریق فضای رسانه‌ای در پشت صحنه به دنبال براندازی نظام هستند یا نه، اطلاعی ندارد و «پشت پرده این قضایا را نمی‌بینید».

  بیژن نوباوه یکی از نمایندگان امضا کننده این تذکر روز چهارشنبه 7 اکتبر در واکنش به این سخنان وزیر ارشاد گفت که «ما نظرمان را در‌‌‌ همان تذکر اعلام کرده و به آقایان برای برخورد با این قضیه آدرس داده‌ایم».

  به گزارش سایت خبر آنلاین، وی اضافه کرد: «لیست 13 ـ 12 نفره‌ای از این افراد اعلام شده که این مسئله تحت پیگیری است و وزرای مربوطه نیز از این موضوع اطلاع دارند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران