.
.
.

«خامنه‌ای تیم نظارت بر اجرای برجام تشکیل داد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جواد کریمی قدوسی، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد که علی خامنه‌ای رهبر این کشور تیمی «هوشمند و آگاه» برای نظارت بر اجرای دقیق «برجام» تشکیل داده است.

«برجام» همان «برنامه اقدام مشترک» مرتبط با توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ است.

به گزارش خبرگزاری دانا، کریمی قدوسی افزوده است: «رهبری تیم هوشمند آگاهی را مأمور به نظارت، تصمیم‌گیری آگاهانه نمودند تا هرگونه اقدام از سوی ایران به اطلاع شورای عالی امنیت ملی برسد.»

به گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، اعضای این «تیم»‌از «کارشناسان قوی، آگاه و هوشمند در حقوق بین‌الملل و مسائل فنی هسته‌ای، امنیتی و اقتصادی» تشکیل شده است.

این نماینده مجلس ایران علت تشکیل چنین تیمی را «ناتوانی» وزارت امور خارجه و دولت حسن روحانی در نظارت بر حسن اجرای برجام از سوی غربی‌ها اعلام کرده است.

هفته گذشته علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور متن توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام را به صورت مشروط تایید کرد. خامنه‌ای در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران حسن روحانی ۹ شرط برای اجرای برجام ذکر کرده و خواستار تشکیل کمیته‌ای در این خصوص شده بود.

ژوئیه گذشته ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می آورد.در مقابل بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران لغو می شود.