.
.
.

دستگیری ۸ ایرانی در مالزی به اتهام تجارت مواد مخدر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پلیس مالزی ۸ ایرانی را به همراه ۱۰ کیلوگرم مواد مخدر به ارزش یک میلیون و ۵۰۰ هزار رینگیت (حدود۳۸۵ هزار دلار) بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، به رغم هشدارهای مکرر سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی همچنان گروهی از ایرانیان که به ادعای این سفارت برخی تحت نظارت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل هستند به قوانین سختگیرانه مالزی در مورد مواد مخدر توجه نکرده و با این اقدام گرفتار زندان‌های این کشور می‌شوند.

بنا بر این گزارش، پلیس مالزی روز دوشنبه ۲۶ اتبر در عملیاتی در ۷ نقطه دره کلانگ، ۸ ایرانی بین ۲۳ تا ۴۷ ساله را که اقدام به جابجایی مواد مخدر می‌کردند، بازداشت کرد.

دره کلانگ متشکل از منطقه فدرال کوالالامپور، سلانگور، کلانگ، گمبک و هولو لانگات است که حدود هشت میلیون از جمعیت۳۰ میلیونی مالزی را در خود جای داده است و «پوتراجایا» پایتخت ستادی نیز در این منطقه قرار گرفته است.

این افراد در «دنگ ونگی»، «سری هارتاماس»، «کوپونگ»، «کینرارا» و «سری کمبانگان» در ایالت سلانگور بازداشت شدند.

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از یک منبع که آن را مطلع توصیف کرده اما هویتش را مشخص نکرده گفته است که چند نفر از این بازداشت شدگان از پناهجویان ایرانی بودند که در دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در کوالالامپور ثبت نام شده‌اند.

پناهجویان ایرانی براساس آمار سال گذشته با ۵۸۰ نفر هفتمین جمعیت پناهجویان را در کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان مالزی به خود اختصاص داده‌اند.

«'محمد مختار محمد شریف» مدیر مرکز مبارزه با مواد مخدر پلیس مالزی روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که پلیس ۷ حمله را برای مقابله با فعالیت‌های غیرقانونی راه اندازی کرد که منجر به دستگیری این افراد شد.

وی اعلام کرد ۴ خودرو فولکس، تویوتا و پرودوآ در این عملیات متوقف شدند که مواد مخدر و تجهیزات و برخی مواد شیمیایی برای ساخت مواد مخدر از آن ها کشف و ضبط شد.

این مقام پلیس مالزی، گفت که این مواد مخدر برای توزیع در ایالت سلانگور و کوالالامپور بوده است. پلیس ویژه مبارزه با مواد مخدر مالزی مرداد ماه امسال نیز با کشف آزمایشگاهی موفق به کشف مواد روانگردان شیشه به ارزش ۱۵ میلیون رینگیت (سه میلیون و ۵۷۱ هزار دلار) شد و پنج نفر از جمله دو ایرانی را در این ارتباط بازداشت کرد.

دادگاه «شاه عالم» مرکز ایالت سلانگور مالزی حدود دو هفته پیش دو خواهر ایرانی ۵۷ و ۶۰ ساله را به اتهام قاچاق مواد مخدر به پای میز محاکمه کشاند و یک نفر از آن ها را به اعدام محکوم کرد.