.
.
.

موافقت اولیه فرانسه و روسیه برای خرید نفت از ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محسن قمصری مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات با شرکت های توتال فرانسه و لوک اویل روسیه، گفت که تاکنون توافق مقدماتی به منظور فروش نفت خام به این دو شرکت نفتی جهان حاصل شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، قمصری یکشنبه ۲۵ اکتبر از انجام دور جدید مذاکرات با شرکت های توتال فرانسه و لوک اویل روسیه خبر داد و افزود: «مهم ترین محور انجام این مذاکرات فروش نفت خام بوده است.»

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه تاکنون مذاکرات متعددی با شرکت های بزرگ نفتی جهان به منظور امضای قرارداد جدید فروش نفت خام در دوران پساتحریم انجام گرفته است، تصریح کرد: «روند مذاکرات نفتی با توتال و لوک اویل هم مطلوب ارزیابی می شود و توافق های مقدماتی و اولیه به منظور فروش نفت خام با این دو شرکت حاصل شده است.»

در همین حال، استفان میشل مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای توتال فرانسه هفته گذشته در کنفرانس نفت و نیرو در تهران با اشاره به آمادگی این شرکت فرانسوی به منظور بازگشت صنعت نفت ایران، بیان کرده بود: توتال آماده تامین فاینانس و تامین فناوری های مورد نیاز صنعت نفت و گاز ایران است.

این در حالی است که بیژن زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران و لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه مرداد ماه سال جاری در تهران دیدار و گفتگویی ها انجام داده اند.

رفت و آمدهای جدید اقتصادی به ایران و به ویژه رفت و آمدهای شرکت نفتی پس از توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ صورت می‌گیرد.

۱۴ ژوئیه گذشته ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می آورد.در مقابل بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران لغو می شود. بخش عمده‌ای از این تحریم‌ها مرتبط با صنعت نفت و بانکداری ایران است.