.
.
.

آزمایش موشکی اخیر ایران روی میز شورای امنیت سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک در سازمان ملل متحد گزارش داد که آمریکا قصد دارد امروز چهارشنبه ۲۱ اکتبر مساله آزمایش اخیر موشکی ایران را در شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کند.

بنا بر این گزارش، دیپلمات‌هایی که خواستند نامشان فاش نشود، گفته‌اند که احتمال وضع تحریم بابت این موضوع علیه برخی افراد یا نهاد‌ها در داخل ایران وجود دارد، مانند اضافه کردن نام آن‌ها به «فهرست سیاه» کنونی سازمان ملل که نام افراد یا نهادهای تحت تحریم را شامل می‌شود.

این در حالی است که صبح چهارشنبه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور، اجرای توافق‌نامه اخیر هسته‌ای را «مشروط» و تاکید کرد وضع هرگونه تحریم جدید علیه ایران با هر بانه‌ای، نقض توافق هسته‌ای است.

هفته گذشته سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای با بیان این‌که موشک آزمایش شده توسط ایران قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد، افزود این اقدام نقض آشکار تحریم آزمایش موشک‌های بالستیکی اعمال شده علیه ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

پیش از آن حسین دهقان وزیر دفاع ایران از آزمایش موفقیت آمیز یک موشک جدید زمین به زمین به نام «عماد» خبر داد و گفت این نخستین موشک دوربرد ساخت ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است.

خانم پاور همچنین اعلام کرد که کشورش در حال تهیه و تنظیم گزارشی در این زمینه برای کمیته نظارت بر تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل است؛ اقدامی که می‌تواند به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران منجر شود. .

ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ از جمله ایالات متحده، روز۱۴ ژوئیه ه به توافقی جامع و نهایی دست یافتند که بر اساس آن محدودیت‌هایی علیه برنامه هسته‌ای ایران اعمال، و در ازای آن تحریم‌هایی که به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای علیه آن کشور اعمال شده است لغو خواهند شد.

با این حال طرفین تاکید کرده‌اند که توافق مذکور، که از آن به عناون برنامع جامع اقدام مشترک یا‌‌ همان برجام نیز یاد می‌شود، تنها مربوط به پرونده هسته‌ای است و دیگر موارد اختلافی میان طرفین را شامل نمی‌شود.

بر اساس قطعنامه ۲۳۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که تصویب توافق هسته‌ای است، ایران از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک که قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای دارند تا هشت سال منع شده است. این ممنوعیت همچنین شامل شلیک هر نوع موشک بالستیک می‌شود.