.
.
.

شرکت مخابرات ایران: تا آخر عمر دولت روحانی تلگرام فیلتر نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

داوود زارعیان مدیرکل روابط عمومی‌ شرکت مخابرات ایران در واکنش به اخباری مبنی بر احتمال فیلترشدن تلگرام گفت که مخابرات چنین تصمیمی ندارد.

داوود زارعیان در گفت‌وگو با «آفتاب یزد» و در پاسخ به اینکه آیا مخابرات تصمیمی‌ مبنی بر فیلتر نرم‌افزار تلگرام دارد یا خیر، می‌گوید: «سیاست دولت یازدهم از ابتدا مخالفت با فیلترینگ بوده و همچنان هست و تا آخر عمر این دولت هم خواهد بود؛ از این‌رو مخابرات تصمیمی برای فیلترکردن تلگرام ندارد.»

وی در بیان راه‌حل برخی سوءاستفاده‌ها نیز تاکید می‌کند: «من معتقدم بهترین راهکار در این زمینه بحث فیلترینگ هوشمند است که ضرورت دارد هر چه سریع‌تر در کشور توسعه پیدا کند. در همه دنیا اینگونه است که تنها آن بخش از سایت‌ها و نرم‌افزارها فیلتر می‌شود که مورد دارند و به خاطر برخی مسائل و مشکلات، کل سایت را فیلتر نمی‌کنند.»

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات می‌افزاید: «در کشور ما نیز این اتفاق می‌تواند رخ دهد که مثلا در مورد برنامه تلگرام تنها کانال‌ها و ربات‌هایی فیلتر شوند که مبتذل و ضداخلاقی‌اند اما کل شبکه وجود داشته باشد.»

سخنان مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران یک روز پس از آن اعلام می‌شود که اپلیکیشن تلگرام برای چند ساعت در ایران از کار افتاد.

پس از آن «پاوِل دورُف»، بنیان‌گذار و مدیرعامل کمپانی «تِلِگرام» که هم‌اکنون در ایران یکی از پرطرفدارترین اپلی‌کیشن‌های شبکه اجتماعی تلفن‌های همراه است، در صفحهٔ توییتر خود نوشت که «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران» از این شرکت خواسته تا ابزارهای جاسوسی و سانسور اپلیکیشن «تلگرام» را در اختیارش قرار دهد.

«پاول دورُف» تاکید کرده «تلگرام» این درخواست را رد کرده افزوده که به دنبال آن، جمهوری اسلامی، دسترسی به این اپلیکشین را در ایران مسدود کرده است.

مدیرعامل «تلگرام» همچنین در پاسخ به یکی از کاربران نوشته است که وزارت اطلاعات ایران به دنبال دسترسی به قابلیت خواندن و مسدود کردن پیام‌های خصوصی بود.

وی در توییت دیگری نیز به کاربران اطمینان خاطر داده که در جاسوسی از شهروندان ایرانی، به حکومت ایران کمک نخواهد کرد.

این اپلیکیشن پیام‌رسان که سرویس امن‌تری را در مقایسه با نرم‌افزارهای مشابه هم‌چون وایبر و واتس‌اپ به کاربران ارائه می‌دهد، بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی «وزارت ارتباطات ایران»، ١٣ میلیون نفر از کشور کاربر «تلگرام» هستند.

این برای نخستین بار نیست که گزارش‌هایی از درخواست دولت ایران از شبکه‌های اجتماعی برای قرار دادن ابزار جاسوسی در اختیارش منتشر می‌شود.

پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ ایران، شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک در این کشور فیلتر شد و این روند تا کنون ادامه دارد.