فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • فرمان قاسم سلیمانی برای اعزام شبه نظامیان شیعه عراقی به سوریه

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، فرمان اعزام شبه‌نظامیان شیعه عراقی را به سوریه برای مشارکت در جنگ حلب صادر کرده است.

  به گزارش شماره ۱۹ اکتبر روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست»، بشار سعیدی سخنگوی یک گروه شبه‌نظامی شیعه عراقی با نام «حركة حزب الله النجبا» در این باره گفته است: «اعزام نیروهای عراقی به سوریه از چند ماه پیش آغاز شد.»

  این فرمانده شبه‌نظامیان شیعه عراقی اما از شمار نیروهایی که تا کنون اعزام شده‌اند، سخنی به میان نیاورده است.

  بشار السعیدی از قاسم سلیمانی نقل می‌کند که به او گفته است: «راه آزادی موصل از حلب می‌گذرد»

  مناطق وسیعی از شمال عراق از جمله موصل دومین شهر بزرگ این کشور، از تابستان سال گذشته، به تصرف گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در آمده است. این در حالی است که اکثر بخش‌های خارج از کنترل دولت در حلب، در کنترل گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد که برخی از آن‌ها «میانه‌رو» شمرده می‌شوند و از حمایت غرب برخوردارند، قرار گرفته‌اند.

  روسیه از ۳۰ سپتامبر، حملات هوایی خود را علیه مخالفان حکومت اسد در سوریه آغاز کرد؛ اگر چه توجیه اولیه مسکو برای حمله، هدف قرار دادن مواضع داعش بود.

  اما اکنون نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و همچنین حمایت هوایی روسیه، حمله‌ای به مناطق تحت کنترل مخالفان در حومه جنوبی حلب آغاز کرده‌اند.

  بشار سعیدی به روزنامه واشینگتن پست گفته است: «تفاوتی نمی‌کند که در عراق یا سوریه بجنگند، زیرا در هر حال با دشمن واحدی روبرو هستند.»

  ایران حضور نظامی خود در سوریه را صرفا «مستشاری» اعلام می‌کند، اما برخی گزارش‌های رسانه‌ای و نیز ماجرای شمار فرماندهان کشته‌شده ایرانی در درگیری‌های سوریه، نشانه‌ای از مشارکت عملیاتی ایران در جنگ‌های سوریه تلقی می‌شود. یک مقام نظامی آمریکایی نیز هفته پیش از تمرکز نیروهای ایرانی در سوریه برای حمله به حلب خبر داد.

  شبه نظامیان «حرکة حزب‌الله النجبا» هفته گذشته عکسی را منتشر کردند که قاسم سلیمانی را ظاهرا در میان شبه‌نظامیان در نزدیکی حلب نشان می‌داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران