فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سفر قریب‌الوقوع هیئت بلندپایه نظامی ایرانی به روسیه

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک هیات بلندپایه نظامی ایرانی قرار است به زودی به مسکو سفر کند.

  به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که آناتولی انتونوف معاون وزیر دفاع روسیه و نصرالله کلانتری همتای ایرانی‌اش با یکدیگر دیدار و درباره‌ اجرای توافقی برای تعیین یک چارچوب قانونی به منظور همکاری نظامی میان دو طرف رایزنی کرده‌اند.

  در ادامه این بیانیه آمده است: «در این دیدار دو طرف همچنین درباره‌ سفر یک هیات نظامی بلند پایه‌ ایرانی به مسکو در اواخر ماه اکتبر جاری گفت و گو کرده‌اند که در این سفر قرار است طرح این همکاری مشترک در سال ۲۰۱۶ مورد بررسی و توافق قرار گیرد.»

  معاون وزیر دفاع روسیه و همتای ایرانی وی در دیدار اخیر خود درباره‌ توافقی رایزنی کرده‌اند که برای اولین بار در سفر وزیر دفاع روسیه به تهران در ۲۰ ژانویه امضا شد.

  اخیرا همکاری نظامی میان روسیه و ایران در سوریه بیشتر شده است. پس از دو سفر قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران به مسکو بود که روسیه حملات هوایی خود را به مواضع مخالفان اسد در سوریه آغاز کرد.

  روزنامه لبنانی السفیر نزدیک به حزب‌الله لبنان، در شماره۱۵ سپتامبر خود، به نقل از یک «منبع عربی» نوشته بود که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هفته پیش از آن برای دومین بار طی یک ماه گذشته، به روسیه سفر کرده بود.

  بنا بر این گزارش، هنوز مشخص نیست که قاسم سلیمانی در این سفر، با کدامیک از مقام‌های روس دیدار و گفت‌وگو کرده است.

  سفر نخست قاسم سلیمانی به روسیه با انتقادهای آمریکا مواجه شده بود. هفتم اوت خبرگزاری رويترز و شبکه خبری «فاکس نيوز» آمريکا به نقل از دو منبع امنیتی و اطلاعاتی آمریکا گزارش داده بودند که قاسم سليمانی روز ۲۴ ژوئيه (سوم مرداد) وارد مسکو شده و با ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه و سرگئی شويگو، وزير دفاع روسيه ديدار کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران