فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اوباما فرمان آمادگی برای تعلیق تحریم‌های ایران را صادر کرد

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه ۱۸ اکتبر به طور رسمی از دولتش خواست برای تعلیق تحریم‌های ایران برپایه توافق اتمی ژوئیه گذشته میان تهران و قدرت‌های بزرگ جهان آماده شود.

  یکشنبه مهلت نود روزه که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره توافق هسته‌ای مقرر شده، به پایان می‌رسد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بخش‌نامه اوباما به طرف‌های ذی‌ربط (وزارتخانه‌های امور خارجه، خزانه داری، بازرگانی و انرژی) آمده است: «از شما می‌خواهم تمام تدابیر لادم را برای اجرای تعهدات آمریکا درباره تحریم‌ها اتخاذ کنید.»

  ایران باید برچیدن بخش بزرگی از ساختار اتمی خود را آغاز کند؛ روندی که ممکن است چند ماه طول بکشد و در پایان آن، تحریم‌های غرب علیه ایران تعلیق می‌شود.

  انتظار می‌رود اتحادیه اروپا نیز تصمیمی همچون آمریکا را اعلام کند.

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای تاکید کرده است: «امرور برای همه ما مهم است، مرحله‌ای نخست و تعیین کننده در روندی است که برپایه آن از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران اطمینان حاصل می‌کنیم.»

  واشینگتن می‌خواهد به شرکایش و ایران پایبندی خود را به تعهداتش نشان دهد.

  یک مسئول آمریکایی گفته است: «یک شنبه هیچ تحریمی تعلیق نمی‌شود.»
  زمان تعلیق تحریم‌ها به ایران بستگی دارد. یک مسئول آمریکایی دیگر گفته است: «گمان نمی‌کنیم آغاز تعلیق تحریم‌ها تا پیش از دو ماه دیگر روی دهد. از نظر ما انجام درست اقدام‌ها بر سرعت بخشیدن به آن‌ها مهمتر است.»

  اما مشخص است که ایران خواهان تسریع در تعلیق تحریم‌ها است تا بتواند ده‌ها میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده خود را از بانک‌های خارجی به دست آورد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران