فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آلمان: تحریم‌های ایران حداقل تا ژانویه آینده ادامه خواهد داشت

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان یکشنبه ۱۸ اکتبر گفت که تحریم‌ها ایران به احتمال زیاد دستکم تا ژانویه آینده ادامه خواهد یافت.

  در این مدت زمانی قدرت‌های جهانی در انتظار آن هستند تا از پایبندی ایران به تعهداتش بر پایه توافق هسته‌ای، اطمینان حاصل کنند.

  ژوئیه گذشته ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می آورد.در مقابل بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران لغو می شود.

  اما اشتاینمایر گفت که ایران باید پیش از لغو تحریم‌ها، دلایلی درباره پایبندی خود به تعهداتش ارائه دهد.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، وزیر امور خارجه آلمان که در نخستین روز از اجرای توافق هسته‌ای در جمع خبرنگاران در تهران سخن می‌گفت، افزود: «به طور حتم تعلیق تحریم‌ها تا پیش از ژانویه اتفاق نخواهد افتاد. سوال آن است که آیا ایران پایبندی به تعهداتش را اثبات می‌کند یا نه.»

  او ادامه داد: «ایران باید نشان دهد سانترفیوژ‌هایی را که برای غنی سازی اورانیوم به کار می‌برده، برچیده است. همچنین اورانیوم غنی سازی شده را باید نابود کند و کاربری نیروگاه آب سنگین اراک را تغییر دهد.»

  ایران خواهان آن است تحریم‌های اقتصادی به ویژه در حوزه نفت و گاز که اقتصادش را بحرانی کرده، برچیده شود.

  اما منابع دیپلماتیک و دولتی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به طور محرمانه به دولت‌های دیگر و بانک‌های آمریکایی ابلاغ کرده است تحریم‌ها تا زمان اجرای کامل توافق توسط ایران، پربجا خواهد بود.

  ایران می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش صلح آمیز است. اما گزارش‌های اطلاعاتی باعث شده که غرب معتقد باشد ایران در پی دست‌یابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران