.
.
.

ویدیو.. اولین فریاد «لبیک یاعلی» در لاذقیه سوریه در حضور قاسم سلیمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز چهارشنبه ۱۴ اکتبر، نخستین فریادهای «لبیک یا علی» در استان لاذقیه سوریه، به گوش رسید. این فریادها در ویدیویی منعکس شده که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران را در دیدارش با شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، نشان می‌دهد.

در این ویدیو، یکی از نیروهای حزب‌الله با لهجه لبنانی خطاب به نصرالله می‌گوید: «ای فرمانده، عامل خامنه‌ای حفه الله.. ای مولای ما، اگر روزی از روزها گفتی آیا یاری‌گری هست مرا یاری کند، ما آن چیزی را نمی‌گوییم که کوفه به علی علیه السلام گفت، بلکه می‌گوییم: لبیک یا علی». او در اینجا منظورش علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

حاضران ۵ بار پس از، فریاد، «یا علی» سر دادند. این رویداد در منطقه‌ای روی داده که نظامی به نظر می‌رسد. العربیه این ویدیو را از یک صفحه فیس‌بوک با نام «تحولات جهان اسلام۲» به دست آورده است.

به نظر می‌رسد آمادگی‌ها برای عملیات بزرگ در مناطق ساحل غربی سوریه، به آشکاری دنبال می‌شود. در این عملیات علاوه بر نیروهای نظام سوریه، نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان حزب‌الله حضور خواهند داشت و از پشتیبانی هوایی جنگنده‌های روسی برخوردار خواهند بود. در طرف مقابل نیروهای مخالف حکومت سوریه حضور دارند که اخیرا ۵۰ تن اسلحه از آمریکا دریافت کرده‌اند. به نظر می‌رسد این نبرد، شکلی «چریکی» و بیشتر شبیه «جنگ‌های خیابانی» به خود خواهد گرفت.

سایت ایرانی «فردا نیوز» از رسیدن نیروهای نظامی ایرانی ویژه جنگ‌های خیابانی به حلب سوریه خبر داده است. روزنامه لبنانی الاخبار نزدیک به حزب‌الله لبنان هم از رسیدن هزاران نیروی ایرانی به سوریه برای مشارکت در عملیات قریب‌الوقوع زمینی خبر داده است.