.
.
.

دیپلمات سابق ایرانی: بخشی از کمک‌های تسلیحاتی به داعش از سوی ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

‫ابوالفضل اسلامی، دیپلمات پیشین و مستعفی ایران در ژاپن می‌گوید جمهوری اسلامی نهایت استفاده را از وجود داعش کرده و توانسته با آن، حضور خود در عراق و سوریه را توجیه کند.‬ او می‌افزاید که بخشی از کمک‌های تسلیحاتی و حمایتی از داعش، از سوی جمهوری اسلامی ایران است.

آقای اسلامی که بعد از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد در سال ۲۰۰۵ از ایران خارج شد، در گفتگو با «کیهان لندن» تاکید می‌کند که در زمان حضورش در وزارت خارجه شاهد بوده که جمهوری اسلامی چگونه هم‌زمان از گروه‌هایی با ایدئولوژی‌های مختلف و گاه درگیر با هم در جهت ایجاد بحران، پشتیبانی مالی می‌کرده است.‬در مصاحبه ابوالفضل اسلامی آمده است: «من چهار سال در بانکوک بودم، شاهد بودم که مدام هر هفته مجوز پرواز برای سپاه پاسداران می‌گرفتیم تا این پرواز در بانکوک بنشیند، آن‌جا سوخت گیری کند و بعد به پیونگ‌یانگ برود تا از آن‌جا مهمات، اسلحه و موشک برای حزب‌الله لبنان ببرد.»

او افزود که اروپایی‌ها این را می‌دیدند اما تنها یکی از این هواپیماها با چندین هزار تن متوقف شد و پرونده‌اش در اختیار شورای امنیت قرار گرفت.

ابوالفضل اسلامی ابراز عقیده می‌کند که غربی‌ها از این مساله و این روند آگاه هستند «و شاید جمهوری اسلامی چون می‌داند که آن‌ها نقشش را در سوریه می‌دانند و اصلا خود هم می‌خواهد آن‌ها بدانند تا بگوید که اگر به من فشار بیاورید، من آن‌جا، در لبنان به شما ضربه می‌زنم. در جنگ ۳۳ روزه هم این‌ها نشان دادند که "ما هستیم '' و پس از این‌که لبنان تخریب شد، میلیاردها دلار برای بازسازی هزینه کردند، حتی خسارت خانه‌ها و کشاورزان را زمین‌هایشان تخریب شده بود، دادند. این‌ها ابایی ندارند که اروپایی‌ها بدانند در سوریه حضور دارند و اروپا هم می‌داند.»

این دیپلمات ایرانی سابق درباره عدم مطابقت اهداف ایران و روسیه از یک سو و آمریکا و متحدانش از سوی دیگر در سوریه، می‌گوید: «جمهوری اسلامی از وجود داعش نهایت استفاده را کرده است. وجود داعش باعث شد که جمهوری اسلامی وجودش را در عراق و سوریه توجیه کند. مطمئنا وجود داعش برای جمهوری اسلامی مفید است و من می‌خواهم بگویم که بخشی از تسلیحاتی که برای داعش ارسال می‌شود و بخشی از حمایت‌ها، باز از طریق جمهوری اسلامی است.»

او ادامه می‌دهد: «من خودم شاهد بودم که به ما می‌گفتند برای ما فرقی نمی‌کند کمونیست، شیعه، سنی. هرکسی که جهت ایجاد بحران برای حفظ و بقای نظام موثر باشد، باید به او کمک کرد. بودجه‌های سری سفارتخانه‌ها برای کسانی بود که اصلا مسلمان نبودند، کسانی که اصلا شیعه نبودند. اما این‌ها برایشان اصلا فرقی نمی‌کند. من معتقدم جمهوری اسلامی از وجود داعش به نفع خود بهره‌برداری می‌کند.»

او با اشاره به سخنان زلمای خلیل زاد نمانیده پیشین آمریکا در امور افغانستان که گفته بود ایران در آن واحد هم به دولت مرکزی افغانستان و هم به طالبان کمک می‌کند، گفت: «واقعا همینطور است، آقای منوچهر متکی هنگامی که به وزارت امور خارجه رسید، گفت اگر عراق و افغانستان آرامش پیدا کنند، اهداف بعدی ما هستیم. باید با هر وسیله‌ای که شده نگذاریم آمریکا در عراق و افغانستان موفق شود. و دیدیم که این‌ها با تشکیل سپاه بدر، سپاه قدس و میلیاردها دلار هزینه، عراق را به این روز انداختند. افغانستان را هم اگر بتوانند، مجددا به جنگ می‌کشانند.»

ابوالفضل اسلامی درباره این‌که چرا روسیه وارد بازیی در سوریه شد که ایران آن را هدایت می‌کند؟ گفت: «روسیه می‌خواهد جای پای خود را در خاورمیانه حفظ کند، یک بازیگر خیلی خوبی هم تا کنون بوده، هم از ایران برده و هم از اروپا. من در ان پی تی کار می‌کردم. در مذاکرات دوره آقای خاتمی با ترویک‌های آن زمان بودم... آن‌ها به ما می‌گفتند که روسیه تنها زمانی که بخواهد جیب شما را خالی کند، با شما همکاری می‌کند و هنگامی که می‌خواهد از این طرف منفعت بگیرد، می‌گیرد. روسیه بازیگر است. در سوریه هم بازی خود را می‌کند. با توجه به مسائلی که در اوکراین و کریمه دارد می‌خواهد از یک سو از اروپایی‌ها امتیاز بگیرد و از سوی دیگر، جای پای خود را در خاورمیانه مستحکم کند. ایران را هم در این بازی جلو انداخته و از طریق ایران بازی خود را پیش می‌برد.»