.
.
.

احكام شلاق و زندان براى دو شاعر و یک مستندساز در ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه انقلاب تهران،، دو ترانه‌سرا به نام فاطمه اختصاری را به ۱۱ سال و نیم زندان و ۹۹ ضربه شلاق و مهدی موسوی را به ۹ سال حبس و ۹۹ ضربه شلاق محکوم کرده است. کیوان کریمی، مستندساز كرد ايرانى و برنده‌ی چندین جایزه‌ی بین‌المللی، نيز در همين دادگاه، به ۶ سال حبس و ٢٢٣ ضربه شلاق ، محكوم شده است.

قاضی مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ، بر اساس این حکم، فاطمه اختصاری، شاعر به ۱۱،۵ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق، سید مهدی موسوی، شاعر به ۹ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق و کیوان کریمی، فیلم‌ساز به ۶ سال حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.كيوان کریمی، فیلمساز کرد اهل بانه، آذر ماه ۹۲ به دلیل ساخت فیلم «نوشتن بر شهر» که درباره‌ی دیوارنویسی سیاسی ـ اجتماعی در ایران است، مدتی ناپدید شد. بعدها اعلام شد که در بازداشت بوده و به مدت ۱۲روز در زندان اوین محبوس شده و سپس با قرار وثیقه آزاد شده است. گفتنی‌است مستند "نوشتن بر شهر" تاکنون به نمایش عمومی در نیامده است.

مستند «مرز شکسته» ساخته کریمی یکی دیگر از آثار مطرح این فیلمساز است. این فیلم به مصائب کولبران در مرزهای کردستان می‌پردازد و در ۶۵ جشنواره بین‌المللی نمایش داده شده و تاکنون ۱۱ جایزه را از آن خود کرده است. این فیلم در آخرین حضور جهانی‌اش، جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره بیروت را دریافت کرد.

«ماجراهای زن و شوهر کارگر» فیلم کوتاه دیگر کریمی، سال گذشته، جایزه بهترین فیلم جشنواره سوررئالید، در آمریکای جنوبی را از آن خود کرد.

از سوى ديگر، امیر رئيسیان، وکیل مدافع فاطمه اختصاری، مهدی موسوی و کیوان کریمی با اشاره به اینکه صدور این احکام منطبق با موازین حقوقی و قانونی نیست می‌گوید در مهلت قانونی به رای دادگاه اعتراض خواهد کرد. وى در مصاحبه اى با سايت " روز" گفت: " فاطمه اختصاری به اتهام "توهین به مقدسات" به ۷ سال زندان، به اتهام انتشار "مطالب غیرمجاز در فضای مجازی" به ۳ سال و به اتهام "تبلیغ علیه نظام" نیز به یک سال و نیم دیگر محکوم شده است.

به گفته این وکیل دادگستری، مهدی موسوی نیز برای اتهام "توهین به مقدسات" ۳ سال، برای اتهام نگهداری "سلاح غیر قانونی" ۳ سال و به اتهام "دست دادن با نامحرم" به ۳ سال حبس دیگر محکوم شده است.

آقای رئيسیان در مورد اتهام "سلاح غیر قانونی" توضیح می‌دهد که "منظور دادگاه در این خصوص، اسپری گاز اشک‌آور بوده، ولی چیزی که از آقای موسوی کشف شده، اسپری دفاع شخصیِ تاریخ مصرف گذشته بوده که متاسفانه از آن تلقی گاز اشک آور شده است."

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری ۱۷ آذر ماه سال ۹۲ در تهران بازداشت و تا ۲۳ دی‌ماه همان سال در بند ۲-الف زندان اوین، تحت نظارت سپاه پاسداران نگهداری می شدند.

این دو، شاعر و ترانه‌سرا در سالهای گذشته هم با مشکل سانسور و چاپ کتاب مواجه بوده ند. در همین راستا کتاب "منتخبی از شعرهای شاد به همراه چند عکس یادگاری" اثر فاطمه اختصاری از نمایشگاه سال گذشته کتاب تهران جمع آوری شد.