.
.
.

وزیر دفاع آمریکا سقوط چهار موشک روسیه در ایران را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکاروز جمعه ۹ اکتبر نشانه‌هایی در دست دارد مبنی بر این‌که چهار موشک کروز روسیه به دلیل بروز اختلال به جای سوریه در خاک ایران سقوط کرده‌اند.

این برای نخستین بار است که آمریکا به طور رسمی سقوط موشک‌های روسیه را در ایران تایید می‌کند. پیش از این جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود که این خبرها را نمی‌تواند تایید کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اشتون کارتر در نشست خبری مشترک با مایکل فالون وزیر دفاع بریتانیا گفت: «۴ فروند موشک کروز پرتاب شده روسیه به دلیل نقص فنی در میانه راه در خاک ایران سقوط کرده‌اند.»

روز پنجشنبه خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از دو منبع آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، از سقوط موشک‌های شلیک شده روسیه از روزم‌ناوهای این کشور در دریای خزر، در خاک ایران خبر داده بودند.

ایران این خبر را تایید یا تکذیب نکرده است. تنها خبرگزاری فرانسه به نقل از مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گزارش داده که گفته است اطلاعات درباره سقوط موشک‌های روسی را «تایید نمی‌کنیم.»

اما کرملین، کاخ ریاست جمهوری آمریکا از زبان سخنگوی‌اش دیمیتری پیشکوف، این خبر را تکذیب کرد. پیش از او نیز وزارت دفاع روسیه با رد سخنان دو منبع آمریکایی تاکید کرده بود که موشک‌های شلیک شده از دریای خزر به اهداف مورد نظر در سوریه اصابت کرده‌اند.

اما چهار سایت محلی ایرانی، از سقوط «اشیاء پرنده ناشنا» در برخی از مناطق کشور که به نظر می‌رسد محل عبور موشک‌های روسیه برای رسیدن به سوریه باشند، خبر داده‌اند.

روسیه روز چهارشنبه شمار زیادی از موشک‌های قاره پیمای خود را از رزم‌ناوهای خود در دریای خزر به سمت اهداف مورد نظر در سوریه شلیک کرد. این اقدام که «بدون هشدار قبلی» صورت گرفته، خشم آمریکا و ناتو را در پی داشته است.