.
.
.

خامنه‌ای: مذاکره با آمریکا ممنوع است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، به شدت به مخالفان خود تاخت و در سیاست‌های خارجی نیز تاکید کرد که مذاکره با آمریکا ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خامنه‌ای چهارشنبه ۷ اکتبر در دیدار جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی دریایی سپاه پاسداران به همراه خانواده‌هایشان گفت: «جمهوری اسلامی به توفیق الهی نه فقط مانع نفوذ دشمن در درون خود می‌شود، مانع پیاده کردن نقشه‌های دشمن درمنطقه هم تا حدود زیادی شده است.»

به نظر می‌رسد اشاره رهبر ایران به مساله مداخله ایران در امور کشورهای منطقه اشاره می‌کند که اعتراض‌های زیادی را از سوی بسیاری از کشورها در پی داشته است. این سیاست‌های ایران باعث شده تا اخیرا یمن روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کند و بحرین نیز کاردار ایران اخراج کرده و سفیر خود را از تهران فرا بخواند.

مذاکره با آمریکا ممنوع است

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به مساله مذاکره با آمریکا پرداخت و ضمن اعلام مخالفت با آن گفت: «مذاکره با آمریکا یعنی راه را بازکردن که این‌ها بتوانند در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی کشور نفوذ کنند. درهمین مذاکرات هسته‌ای هرجا فرصت کردند و میدان به آن‌ها داده شد -که البته طرفهای ایرانی بحمدلله حواسشان جمع بود اما یک جاهایی بالاخره فرصت‌هایی آن‌ها پیدا کردند- یک نفوذی کردند و یک حرکت مضری برای منافع ملی انجام دادند.»

رهبر ایران تاکید کرد: «مذاکره با امریکا ممنوع است، بخاطر ضررهای بیشماری که دارد و منفعتی که اصلأ ندارد. این فرق دارد با مذاکره با دولتی که نه چنان امکانات و نه چنان انگیزه‌ای دارد.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که چند رود پیش حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در گفت‌وگویی با شبکه آمریکایی سی‌بی‌اس، گفته است از منظر او، در پی توافق اتمی، گام‌های نخستین در کاهش دشمنی میان ایران و آمریکا برداشته شده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز پس از توافق هسته‌ای اخیرا با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار و گفت‌وگو کرد. با وجود این‌که خامنه‌ای تاکید کرده بود که تنها اجازه مذاکرات درباره مساله هسته‌ای را با آمریکا داده است اما ظریف و کری درباره مسائل منطقه از جمله سوریه هم گفت‌وگو کردند.

از سویی ظریف با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم در مقر سازمان ملل متحد دست داد. اگرچه وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که این دیدار، «اتفاقی» بود اما اعتراض‌های بسیاری از سوی اصولگرایان به ویژه در مجلس ایران صورت گرفت.

سال گذشته اوباما و روحانی در روزهای برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.

انتقاد از مخالفان

خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود به مخالفان سیاست‌هایش در داخل ایران به شدت تاخت و گفت: «مشکل کنونی کشور بخاطر وجود آدم‌های بعضاً بی‌خیال یا بعضاً سهل‌اندیشی است که این واقعیات را نمی‌فمهند. البته این افراد در مقابل انبوه عظیم جمعیت انقلابی، آگاه و بصیر کشور، معدود و در اقلیتند. اما فعالند، می‌نویسند، می‌گویند، تکرار می‌کنند و دشمن هم به اینها کمک می‌کند.»

او ادامه داد: «فصل مهمی از فعالیتهای دشمن این است که محاسبات مسئولین را تغییر و افکار انقلابی و دینی مردم را دستکاری کند.»