فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • چهارمانع عمده سرمایه گذاران خارجی در ایران از نگاه بلومبرگ

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  پس از توافق هسته‌ای اخیر بین ایران و گروه ۱+۵ نگاه بسیاری از کشور‌ها و شرکت‌های سرمایه گذار خارجی به ایران به عنوان یک شریک اقتصادی و بازار بالقوه سودآور جلب شده است.

  وب سایت بلومبرگ با انتشار یک گزارش تحلیلی موانع عمده کسب و کار شرکت‌های خارجی در ایران را مورد توجه قرار داده است.

  این گزارش می‌نویسد: «ایران کشور حاصلخیزی برای کسب و کار است. اما سرمایه گذاران بین المللی که می‌خواهند در این کشور سرمایه گذاری کنند باید با موانع عمده‌ای دست و پنجه نرم کنند.»

  بلومبرگ به ۴ مانع عمده سرمایه گذاران خارجی در ایجاد کسب و کار در ایران اشاره کرده و نوشت:

  ۱- اقتصادی دولتی: کنترل دولت بر بیش از ۷۰ درصد از اقتصاد ایران

  ۲- نظام حقوقی و قضایی که از نظر سرمایه گذاران خارجی نامطلوب است

  ۳- دو نرخه بودن ارز در ایران

  ۴- موانع فرهنگی. آشنایی به فرهنگ مذاکره با طرف‌های تجاری در ایران دشوار است.

  بلومبرگ نوشت کشور ۸۰ میلیونی ایران بازار بالقوه و بکری برای تجارت و سرمایه گذاری است. اقتصاد این کشور بیش از یک دهه اخیر را به دلیل برنامه هسته‌ای در انزوای بین المللی بوده است.

  «میشل ماکینسکی» مدیر عامل شرکت مشاور «آگرومیس» در پاریس که به طرف‌های خارجی مشتاق تجارت با ایران مشاوره می‌دهد، در این باره گفته است: «در ساختار اقتصاد دولت محور ایران بازیگران متعددی وجود دارند. به این مشکل باید فرهنگ ایرانی را نیز اضافه کنید که مذاکرات تجاری را بسیار دشوار می‌کند و این‌ها به پیچیدگی عمل کردن در بازار ایران می‌افزاید. »

  از زمان اعلام توافق نهایی هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ نزدیک به ۱۵ گروه و هیات اقتصادی برای بررسی وضعیت سرمایه گذاری به ایران رفته‌اند. این هیات‌ها که از کشورهایی چون آلمان، ژاپن، لهستان و فرانسه بوده‌اند همزمان با چشم انداز لغو تحریم‌های ایران به این کشور سفر کرده‌اند. پیش بینی می‌شود تحریم‌های ایران در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۶ برداشته شوند.

  سعید لیلاز تحلیلگر اقتصادی ایرانی به بلومبرگ گفت: «من انتظار یک انفجار سریع در رشد سرمایه گذاری خارجی در ایران ندارم. به گمان من رشد سرمایه گذاری بیشتر در بخش نفت و گاز پتروشیمی ایران خواهد بود که در آن پیش‌تر نیز سابقه همکاری ایران با کشور‌ها و شرکت‌های سرمایه گذار غربی را داشته‌ایم.»

  این تحلیلگر اقتصادی در ایران مانع دیگری را نیز اشاره کرد و گفت: «نرخ دوگانه ارز که یکی را بانک مرکزی تعیین می‌کند و دیگری در بازار آزاد تعیین می‌شود یکی دیگر از پیچیدگی‌های اقتصاد ایران برای سرمایه گذاران خارجی است.» او افزود: «شما به عنوان یک سرمایه گذار باید هر زمانی که اراده کنید بتوانید دلارهای خود را در بازار آزاد تبدیل کنید اما دولت ایران این حق را برای شما قایل نیست. این نرخ ارز واحد و مشخص است که می‌تواند سرمایه گذار خارجی را ترغیب به سرمایه گذاری در ایران کند.»

  بلومبرگ نوشت: «برای برخی سرمایه گذاران خارجی هنوز ریسک سیاسی سرمایه گذاری در ایران بالاست به ویژه زمانی که مساله تضمین سرمایه آن‌ها به میان می‌آید. در توافق اخیر هسته‌ای با ایران، مکانیزمی به نام «بازگشت خودکار تحریم‌ها» وجود دارد؛ در صورتی که ایران به تعهدات خود در قالب توافق عمل نکند خود به خود تحریم‌های سابق بازخواهند گشت.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران