.
.
.

ويديو..بازداشت عروس توسط پليس ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

كاربران شبكه هاى اجتماعى فيلمى را درباره بازداشت يك عروس و به هم زدن مجلس عروسی در ایران توسط پلیس، به دلیل آنچه «بدحجابی عروس» ذکر شده است، منتشر كردند.

در اين ويديو، یک افسر پليس در حالى اقدام به دستگیری عروس مى كند كه جمعیتى از مردم در خیابان، دور عروس جمع شده و زنانى با جيغ زدن با پليس درگير شده و سعى كردند از بازداشت عروس و سوار كردن آن به ماشين جلوگيرى كنند.

اين ويديوى كوتاه، موجی از نارضایتی را در میان ایرانیان در شبکه های اجتماعی، به راه انداخته و بسيارى از آنها گفتند كه نيروهاى پليس این عروسى را به يك عزا تبديل كردند.

برخى ديگر ، از رفتار پلیس وايجاد كردن حالتى از ترس و وحشت در يك عروسى، شديدا انتقاد كرده و اين رفتار را با رفتار بد وخشن گروه افراطی "داعش " علیه زنان مقایسه کردند.

پلیس ایران اخيرا اقدامات سختگیرانه خود علیه زنان را به علت آنچه "بدحجابى " مى نامد، پس از تصويب طرح ها وقانون هايى مانند طرح "صیانت از حجاب و عفاف" و قانون "آمران به معروف وناهيان از منكر" در ماه ژوئن گذشته، افزايش داده است.

بر اساس طرح "صیانت از حجاب و عفاف" افراد بدحجاب به گذراندن دوره آموزشی و جریمه نقدی از ٢٠٠ هزارتومان تا یک میلیون تومان ملزم شده‌اند. این در حالی است که در قانون مجازات اسلامی جریمه زنانی که "بدون حجاب شرعی" در اماکن عمومی حاضر شوند حبس از ١٠ روز تا دو ماه و یا از ۵٠ هزارتومان تا پانصد هزار تومان جریمه نقدی است.

مجلس در حالی سال گذشته این طرح را آماده کرد که رئیس جمهوری ایران بارها با برخوردهای سلبی و سختگیرانه در اجرای احکام اسلامی نظیر حجاب، مخالفت کرده بود. حسن روحانی در یکی از اظهار نظرهای خود گفته بود که نمی توان مردم را با زور و شلاق به بهشت فرستاد. این گفته او با انتقاد برخی از روحانیون تندرو و امامان جمعه مواجه شد.

از سوی دیگر بارها انصار حزب الله و نیروی انتظامی از وجود طرح های خیابانی برای کنترل حجاب زنان مانند گشت های موتوری سخن گفته بودند.

برخى فعالان ايرانى در شبکه های اجتماعی استدلال كرده اند كه این حادثه و حوادث دیگر خشونت آميز مشابه آن عليه زنان توسط پليس يا نيروهاى افراطى تحت حمايت نظام، ثابت مى كند كه حسن روحانى قادر به پاسخگویی به شعار ها و وعده هاى انتخاباتى اش در خصوص آزاديهاى فردى واجتماعى نيست.