.
.
.

نمایندگان مخالف توافق اتمی جلوی تصویب فوری برجام را گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجلس ایران روز یکشنبه 4 اکتبر به طرح دو فوریتی بررسی برجام رای منفی داد. این طرح از سوی نمایندگان موافق اجرای توافق اتمی ایران با قدرتهای جهانی پیشنهاد شده بود.

به گزارش خبرگزاریهای ایران، رای منفی مجلس ایران شکستی برای دولت روحانی و علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران به حساب می آید که موافق این طرح و اجرای هرچه سریعتر توافق اتمی ایران با قدرتهای جهانی هستند.

رای گیری در مجلس پس از قرائت گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام انجام شد. در گزارش این کمیسیون از دولت روحانی انتقاد شده که در روند تصویب برجام مراحل قانونی را مراعات نکرده است.

همچنین کمیسیون برجام پیشنهاد کرده تا بازدید و بازرسی بیگانگان از مراکز نظامی و امنیتی ایران "مطلقا ممنوع" شود.

در رای گیری روز یکشنبه نمایندگان موافق دولت توانستند 159 رای بیاورند، اما آنها برای تصویب دو فوریت به 164 رای نیاز داشتند. مجلس ایران 290 نماینده دارد.

در این رای گیری، نمایندگان اصولگرای مجلس به رهبری غلامعلی حداد عادل، که پیش از این وعده همکاری به نمایندگان طرفدار لاریجانی داده بودند، به نوشته یکی از سایتهای خبری، "خلف وعده" کرده و به طرح دو فوریتی رای منفی دادند.

طرح پیشنهادی جناح لاریجانی روز یکشنبه با یک فوریت به تصویب رسید. در صورت تصویب دوفوریت، طرح برجام ظرف 24 ساعت در مجلس مطرح و بررسی می شد، در حالیکه اکنون باید برجام برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شود و تصویب نهایی آن به تاخیر خواهد افتاد.