.
.
.

پایان تحصن مخالفان توافق هسته‌ای روبروی مجلس با دستور خامنه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرانجام تحصن مخالفان توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ که روبروی مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تهران برگزار شده بود، با درخواست دفتر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پایان یافت.

«عمار لو» از طلبه‌های حوزه علمیه قم که به همراه همسرش و فرزندانش در تحصن حضور داشت، در سخنانی گفت که از دفتر علی خامنه‌ای با او تماس گرفته شده است.

او راه «عزت، پیشرفت و سربلندی» ایران را «تبعیت محض از ولی‌فقیه» دانست. در ایران به رهبر این کشور «ولی‌فقیه» گفته می‌شود.

عمارلو گفت، در تماسی که از دفتر علی خامنه‌ای با او گرفته شد، گفته شد که «صدای شما به مسئولین رسید و پیام شما را دریافت کردند. ادامه این تحصن به مصلحت نیست.»

این طلبه حوزه علمیه قم گفت که او و همراهانش به امر علی خامنه‌ای می‌جنگند و به امر او به جنگ پایان می‌دهند. او از مجلس ایران خواست همیشه تابع محض «ولی‌فقیه» باشد و بنا به گفته او «تحریم‌ها باید از روز اول اجرای توافق، لغو شود.»

از روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر، تحصنی مقابل مجلس شورای اسلامی ایران در میدان بهارستان با عنوان «غیرت، رد برجام» برگزار شده است.

هدف این تحصن مخالفت با توافق هسته‌ای اخیر میان ایران و گروه ۱+۵ و معترضان همچنین سایتی با نام «سایت مرجع جامع حراست از دستاوردهای هسته‌ای» برای پوشش اخبار تحصن خود پایه‌گذاری کرده‌اند.

از ابتدای حصول توافق هسته‌ای در ژوئیه گذشته، شماری از اصولگرایان با آن مخالفت کرده‌اند. تاکنون تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله حمید رسایی، مهدی کوچک‌زاده، جواد کریمی قدوسی، عبدالرضا مصری و حسن کامران در جمع تحصن کنندگان حاضر شده و سخنرانی، یا با آنان گفت‌و‌گو کرده‌اند.

حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان نیز روز جمعه در جمع این تحصن کنندگان ابراز امیدواری کرد که مجلس توافق اتمی وین را «یکجا رد کند.»

پیش از این یک منبع آگاه در مجلس شورای اسلامی ایران با تاکید بر اینکه تحصن تعدادی روبروی مجلس در اعتراض به توافق هسته‌ای غیرقانونی است، اعلام کرد که حکم قضایی برای برخورد با این تحصن غیر قانونی صادر شده ولی تاکنون نیروی انتظامی برخوردی با این افراد نکرده است.

روز سه شنبه ۱۴ ژوئیه ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می آورد. در مقابل بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران به تدریج لغو می‌شود.