.
.
.

صدور حکم قضایی برای برخورد با تحصن مخالفان توافق هسته‌ای روبروی مجلس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع آگاه در مجلس شورای اسلامی ایران با تاکید بر اینکه تحصن تعدادی روبروی مجلس در اعتراض به توافق هسته‌ای غیرقانونی است، اعلام کرد که حکم قضایی برای برخورد با این تحصن غیر قانونی صادر شده ولی تاکنون نیروی انتظامی برخوردی با این افراد نکرده است.

از روز دوشنبه ۲۸ سپتامبر، تحصنی مقابل مجلس شورای اسلامی ایران در میدان بهارستان با عنوان «غیرت، رد برجام» برگزار شده است.

هدف این تحصن مخالفت با توافق هسته‌ای اخیر میان ایران و گروه ۱+۵ و معترضان همچنین سایتی با نام «سایت مرجع جامع حراست از دستاوردهای هسته‌ای» برای پوشش اخبار تحصن خود پایه‌گذاری کرده‌اند.

از ابتدای حصول توافق هسته‌ای در ژوئیه گذشته، شماری از اصولگرایان با آن مخالفت کرده‌اند. تاکنون تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله حمید رسایی، مهدی کوچک‌زاده، جواد کریمی قدوسی، عبدالرضا مصری و حسن کامران در جمع تحصن کنندگان حاضر شده و سخنرانی، یا با آنان گفت‌و‌گو کرده‌اند.

حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان نیز روز جمعه در جمع این تحصن کنندگان ابراز امیدواری کرد که مجلس توافق اتمی وین را «یکجا رد کند.»

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا در خصوص انتشار اخباری در مورد برخورد نیروی انتظامی با متحصنین در مقابل مجلس در اعتراض به برجام گفت: «این تحصن غیر قانونی است و مقامات قضایی نیز حکم برخورد و جمع شدن چادرهای متحصنین را صادر کرده است و طبیعتا باید ظرف ساعات آینده این کار انجام شود ولی تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.»

وی با بیان اینکه این تجمع و تحصن از ابتدا غیر قانونی بوده است گفت: «تاکنون سابقه نداشته که افرادی چادر جلو مجلس بزنند و تحصن کنند طبیعتا دستگاههای مربوط همچون شورای تامین و نهادهای ذیربط امنیتی و اطلاعاتی مسئول هستند و قاعدتا باید واکنش نشان دهند.»

وی با تاکید بر اینکه تاکنون نیروی انتظامی برخوردی انجام نداده است گفت: «علی رغم صدور حکم برخورد، تاکنون اقدامی برای مقابله با این تجمع بدون مجوز و غیر قانونی صورت نگرفته است.»

روز سه شنبه ۱۴ ژوئیه ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می آورد. در مقابل بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران لغو می شود.