.
.
.

بابک زنجانی در نخستین جلسه دادگاه به «فساد فی الأرض» متهم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نخستین جلسه محاکمه بابک زنجانی شنبه ۳ اکتبر در شعبه ۱۵ دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی به صورت علنی برگزار شد. در این جلسه او و متهمان ردیف دوم و سوم این پرونده به «فساد فی الارض» متهم شدند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) قرار است جلسه دوم دادگاه یکشنبه برگزار شود.

بابک زنجانی تاجر ایرانی است که تا پیش از دولت احمدی‌نژاد فعالیت‌های اقتصادی محدودی داشت اما در دوران دولت وی به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه داران تاریخ ایران بدل شد وی همچنین یکی از بزرگ‌ترین مته‌مان به فساد و رانت خواری در تاریخ ایران است که نام او در جریان فعالیت‌های کلان مالی مرتبط با دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و فساد اقتصادی در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد مطرح شد. وی توسط دادستانی کل کشور بازداشت شده است

رضا نجفی نماینده دادستان تهران در نخستین جلسه اول دادگاه بابک زنجانی، کیفرخواست ۲۳۷ صفحه‌ای وی و دو متهم دیگر این پرونده را قرائت کرد.

رضا نجفی نماینده دادستان صبح شنبه در آغاز جلسه دادگاه پرونده میلیاردر نفتی افزود: «این دادگاه برای سه نفر به نام‌های «ب. ز»، «ج. ف. ه» و «م. ش» تشکیل شده است.»

وی اتهامات متهم ردیف اول را در سه بند قرائت کرد و گفت: «براساس اطلاعات داده شده از واحد اطلاعات شورای مبارزه با پولشویی در اوایل سال ۹۲، این پرونده مفتوح شده است.»

به گفته نجفی، متهم ردیف اول همچنین طبق اعلام وزارت نفت قسمت اعظمی از وجوه دو میلیارد یورویی را برداشت کرده است.

نماینده دادستان، دلایل دیگر تشکیل پرونده برای متهم ردیف اول پرونده نفتی را وصول شکایات از سازمان تامین اجتماعی و بانک‌ها عنوان کرد و افزود: این متهم پیرو گزارش‌های اعلام شده در دی سال ۹۲ به اتهام پولشویی و اختلاس بازداشت شده است.

به گفته وی، در ۴۰ نوبت از متهم بازجویی و ۲۰۰ مطلع در تحقیقات مقدماتی نیز احضار شده‌اند.

نجفی، قرار مجرمیت میلیاردر نفتی را افساد فی الارض با تشکیل و رهبری سازمان یافته جعل و پولشویی اعلام کرد و افزود: «متهم با علم موثر بودن در ضربه زدن به نظام اقتصادی کشور این جرایم را مرتکب شده است.»

نماینده دادستان قرار مجرمیت متهم ردیف دوم را افساد فی الارض در اختلال اقتصادی کشور، جعل، کلاهبرداری و پولشویی، مشارکت و کلاهبرداری از شرکت ملی نفت ایران، مشارکت در پولشویی و مشارکت در کلاهبرداری از عواید نیکو برشمرد.

به گفته وی، قرار مجرمیت متهم ردیف سوم نیز افساد فی الارض از طریق اختلال اقتصادی کشور، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت اچ کیل، مشارکت در کلاهبرداری از سازمان تامین اجتماعی و مشارکت در پولشویی است.

وکیل و دو خواهر بابک زنجانی در این دادگاه حضور یافته‌اند.

همچنین دو متهم دیگر نفتی به همراه وکلای خود و وکلای وزارت نفت در دادگاه حاضر شدند.

به گفته سخنگوی قوه قضاییه ایران، پرونده بابک زنجانی ۲۰۹ جلد و مشتمل بر ۴۰ هزار صفحه است.