.
.
.

ایران اعزام نیروی نظامی برای مشارکت در عملیات زمینی در سوریه را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران گزارش‌هایی را که می‌گوید این کشور در هفته‌های گذشته، صدها نیروی نظامی خود را به منظور مشارکت در عملیات زمینی بزرگ به سوریه اعزام کرده است، تکذیب کرد.

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) جمعه ۲ اکتبر به نقل از «یک مقام عالی رتبه سیاسی» که نامش فاش نشده. گزارش‌هایی را که از رسیدن صدها نظامی ایران به سوریه به منظور مشارکت در عملیات زمینی علیه مخالفان بشار اسد حکایت می‌کند را «کذب محض» خواند.

روز پنجشنبه خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع لبنانی گزارش داده بود که صدها تن از نیروهای ایرانی در ۱۰ روز اخیر به سوریه رسیدند تا به حمله زمینی بزرگی که دولت سوریه و شبه‌نظامیان حزب‌الله با پشتیبانی هوایی روسیه قصد آغاز آن علیه مواضع مخالفان حکومت اسد دارند، بپیوندند.

یکی از این دو منبع گفته است: «حملات هوایی روسیه به زودی با پیشروی زمینی ارتش سوریه و هم‌پیمانانش همزمان خواهد شد... احتمال دارد عملیات زمینی آینده بر حومه ادلب و حومه حماه متمرکز شود.»

این منبع افزود: «روسیه حومه ادلب و حومه حماه را بمباران خواهد کرد و نیروهای زمینی سوریه و هم‌پیمانانشان پیشروی خواهند کرد.»
این دو منبع گفتند که هدف از عملیات، باز پس‌گیری مناطقی است که ارتش سوریه آن‌ها را به سود مخالفان مسلح از دست داد.

در واکنش به این گزارش جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت که نمی‌تواند گزارش‌های مربوط به حضور نظامیان ایران در سوریه برای برای انجام عملیات زمینی را تایید کند. او در عین حال تاکید کرد که چنین تحولی یک نمونه مهم و قابل اشاره از تاثیر اقدام نظامی روسیه است که باعث وخیم‌تر شدن اوضاع در سوریه خواهد شد.

تا کنون ده‌ها تن از افسران و نظامیان ایرانی در نبردهای سوریه کشته شده‌اند. با این وجود ایران همچنان اصرار دارد که حضور نظامی‌اش در سوریه در حد «مشاوره» است.

ایران همچنین مجموعه‌هایی از شبه‌نظامیان شیعه از عراق و افغانستان را به سوریه فرستاده است.

شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان هم که از سوی ایران حمایت می‌شوند، از اوایل آغاز بحران سوریه در کنار نیروهای دولتی این کشور می‌جنگند.
این تحولات با آغاز حملات هوایی روسیه علیه مخالفان حکومت اسد در سوریه همزمان شده است.

روزنامه روسی «کومرسانت»به نقل از منابع خود در نهاد‌های فرماندهی نظامی نوشته است که روسیه جنگنده‌های خود را با استفاده از حریم هوایی آذربایجان، ایران و عراق به سوریه منتقل کرده است.

روسیه ابتدا اعلام کرده بود که هدفش جنگ با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است.

این اقدام انتقاد آمریکا و متحدان غربی‌اش را برانگیخته است. ایالات متحده، روسیه را متهم کرده که هدف حملات آن گروه خلافت اسلامی نیست بلکه نیروهایی هستند که از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، آموزش دیده‌اند و مورد حمایت غرب هستند.

روسیه می‌گوید که علاوه بر گروه داعش لیستی از سایر گروه‌ها را برای انجام حمله هوایی علیه آن‌ها مدنظر دارد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در مقر سازمان ملل گفت که روسیه همانند آمریکا مواضع داعش و النصره را هدف قرار می‌دهد.

از سویی ریاض حداد سفیر نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در مسکو می‌گوید که روسیه به این نظام در نابودی «همه گروه‌های شورشی» کمک می‌کند.

نظام اسد برای مخالفان خود پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه، برای توصیف مخالفان خوز از واژه‌هایی همچون «تروریست» و «شورشی» استفاده می‌کند.