.
.
.

هشدار دوباره کاخ سفید به کنگره درباره جلوگیری از توافق هسته‌ای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا بار دیگر به کنگره این کشور نسبت به تلاش برای جلوگیری از توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد. این هشدار پس از آن داده می‌شود که جمهوری‌خواهان در کنگره طرحی را ارائه کرده‌اند که محدودیت‌هایی برای رئیس جمهوری آمریکا در لغو تحریم‌ها ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، طرح جمهوری‌خواهان، تهران را ملزم به پرداخت غرامت به قربانیان آمریکایی تروریسم ایران پیش از اجرای توافق جامع اتمی و لغو تحریم‌ها می‌کند. بنا بر این طرح، تا زمانی که از محل دارایی‌های بلوکه شده ایران به قربانیان اقدامات تروریستی حمایت شده از سوی آن کشور غرامت پرداخت نشود، رئیس جمهوری نمی‌تواند تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.

بنا بر این گزارش، کاخ سفید در واکنش به این طرح اعلام کرد که رئیس جمهوری ایالات متحده هر لایحه‌ای را که از اجرای موفقیت‌آمیز توافق هسته‌ای با ایران ممانعت کند، وتو خواهد کرد.

این طرح روز چهارشنبه با تلاش سناتورهای جمهوری‌خواه «مارک کرک» و «پت تومی» در سنا پیشنهاد شد که در ارتباط با حدود ۴۳ میلیارد دلار غرامت تعیین شده در حکم یک دادگاه فدرال آمریکا علیه ایران است.

سناتور کرک در بیانیه‌ای در همین زمینه گفت: «لغو تحریم‌ها پیش از پرداخت غرامت‌های مربوط به تروریسم، ایران و دیگر حامیان تروریسم دولتی را تشویق به ادامه حمله به آمریکایی‌ها می‌کند.»

دولت و همچنین قانونگذاران دموکرات آمریکا به طور مکرر گفته‌اند که توافق جامع هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، تنها بر محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران تمرکز دارد.

در همین حال، «تد کروز» سناتور جمهوریخواه و مخالفت سرسخت حکومت ایران و توافق هسته‌ای اخیر با آن کشور، می‌خواهد وزارت خارجه آمریکا سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی جای دهد.

وی طرحی را در این زمینه به کنگره پیشنهاد کرده است که جان کری وزیر خارجه و جیمز کلاپر مدیر اطلاعات ملی آمریکا را ملزم به تسلیم گزارشی به کنگره می‌کند، مبنی بر این که آیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واجد شرایط گنجانده شدن در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی هست یا نه.

سناتور کروز در این طرح، ضمن توصیف سپاه پاسداران به عنوان حامی عمده تروریسم اسلامی افراطی در سراسر جهان می‌گوید شاخه‌های سپاه پاسداران تحت فرمان مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، هزاران آمریکایی را به قتل رسانده، به متحدان ما به ویژه اسراییل حمله کرده، و حمایت مالی به گروه‌های تروریستی مانند حزب الله و حماس فراهم کرده است.