.
.
.

شل و توتال ۲۰۰ پمپ بنزین در ایران می سازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اخیرا مجوزی به منظور احداث ۱۰۰ جایگاه جدید سوخت برای هر یک از شرکت‌های توتال فرانسه و شل هلندی-بریتانیایی در تهران و سایر نقاط ایران صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیژن محمد رضا رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت ایران، از صدور مجوز ۱۰۰ جایگاه جدید سوخت برای هر یک از شرکت‌های توتال فرانسه و شل بریتانیا در تهران و سایر نقاط کشور خبر داد.

بیژن حاج محمدرضا با اعلام اینکه هدف از واگذاری مجوز ساخت جایگاه جدید توسط شرکت‌های بزرگ نفتی جهان همچون شل و توتال در ایران، ایجاد برند در صنعت عرضه و توزیع فرآورده‌های نفتی در کشور است، تصریح کرد:« علاوه بر این، در نشستی که با حضور مدیران ارشد شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برگزار شده، طرحی به منظور اجاره و یا فروش جایگاه‌های سوخت به پالایشگاه‌های نفت مطرح شده است.»

این مقام مسئول با بیان اینکه مذاکراتی با چند پالایشگاه نفت به منظور اجاره و یا فروش تعدادی از انبارهای نفت و جایگاه‌های سوخت مطرح شده است، اظهار داشت: «با این روند واگذاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به دنبال ایجاد برند در صنعت جایگاه سازی و عرضه سوخت در کشور است.»

حاج محمدرضا با بیان اینکه سرمایه گذاران جایگاه ساز از بودجه، منابع مالی و امکانات شرکت‌هایی همچون شل و توتال به منظور ایجاد برند در ساخت جایگاه سوخت برخوردار نیستند، بیان کرد: «هم اکنون سرمایه شرکت‌هایی همچون شل و توتال ۵ برابر کل منابع و سرمایه شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت است.»

رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت کشور، یکی از مهمترین دلایل مشکلات پیش روی جایگاه‌های سوخت را پایین بودن کارمزد فروش بنزین اعلام و خاطرنشان کرد: «با کارمزدهای فعلی امکان ایجاد برند و یا ارتقای سطح کمی و کیفی جایگاه‌های سوخت وجود ندارد.»

پس از امضای توافقنامه هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، احتمال بازگشت شرکت‌های بزرگ نفتی به ایران زیاد شده است. در صورت اجرایی شدن توافق هسته‌ای، بخش بزرگی از تحریم‌های نفت ایران لغو خواهد شد.

در هفته‌های اخیر، یک هیئت بلندپایه اقتصادی از فرانسه به تهران رفته بود که نماینده شرکت توتال فرانسه نیز یکی از اعضای آن‌ بود.

برپایه توافق هسته‌ای که ژوئیه گذشته منعقد شد، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به حال تعلیق در می‌آید.