.
.
.

روحانی: میان ایران و آمریکا گفت‌وگوی غیر مستقیم وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران می‌گوید که میان کشورش و آمریکا، گفت‌وگوی غیر مستقیم وجود دارد.

روابط ایران و آمریکا از حدود ۳۷ سال پیش چند ماه پس از انقلاب ایران و اشغال سفارت ایالات متحده در تهران توسط شماری از دانشجویان انقلابی که به گروگان گیری ۴۴۴ روزه دیپلمات‌ها انجامید، قطع شد.

روحانی گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی CNN، در پاسخ به این سؤال که «آیا ایران در کنار ایالات متحده کوشش‌هایی را برای اتمام جنگ در سوریه ارائه خواهد داد؟» گفت: «بین ایران و امریکا مذاکره مستقیمی راجع به سوریه وجود ندارد، اما در عین حال ایران با اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر مذاکره دارد و آن کشورها هم با ایالات متحده در گفت‌و‌گو هستند. بنابراین گفت‌وگوی غیرمستقیم وجود دارد.»

پیشتر ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات هسته‌ای، در سطح وزرای امور خارجه به یکدیگر گفت‌وگو کرده بودند. حسن روحانی هم در سفر قبل خود به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو کرده بود.
البته مقام‌های ایران و آمریکا تاکید می‌کنند که این گفت‌وگوها منحصر با پرونده هسته‌ای بوده است.

پیشتر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران آمریکا را متهم کرده بود که از طریق توافق اتمی به دنبال راهی برای «نفوذ در کشور»بوده است و گفت که «نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی». او همچنین پس از توافق هسته‌ای بر «شیطان بزرگ» بودن آمریکا، تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی در این گفت‌وگو باCNN که پیش‌تر خلاصه‌ای از آن منتشر شده بود، با تأکید بر اینکه پس از رفع تحریم‌ها، زندانیان ایرانی در امریکا باید بلافاصله آزاد شوند، خاطرنشان کرد: «اگر امریکایی‌ها در این زمینه اقدام درست خودشان را انجام دهند و آنها را آزاد کنند، حتماً فضایی باز می‌شود که ما هم از همه توان‌مان استفاده کنیم برای کمک به زندانی‌ها در ایران که آنها هم زودتر آزاد شوند.»