.
.
.

بابک زنجانی با وزارت نفت احمدی‌نژاد قراردادی 4 میلیارد دلاری داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امیر عباس سلطانی نماینده مجلس شورای ایران می‌گوید که قرارداد بابک زنجانی با وزارت نفت این کشور در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، بالای چهار میلیارد دلار بوده است.

این سخنان سلطانی در مصاحبه با «باشگاه خبرنگاران جوان» وابسته به صدا و سیمای رسمی جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۲ اکتبر یک روز پس از آن مطرح می‌شود که قرار است بابک زنجانی محاکمه شود.

بابک زنجانی تاجر ایرانی است که تا پیش از دولت احمدی‌نژاد فعالیت‌های اقتصادی محدودی داشت اما در دوران دولت وی به یکی از بزرگ‌ترین سرمایه داران تاریخ ایران بدل شد وی همچنین یکی از بزرگ‌ترین متهمان به فساد و رانت خواری در تاریخ ایران است که نام او در جریان فعالیت‌های کلان مالی مرتبط با دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و فساد اقتصادی در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد مطرح شد. وی به دستور دادستانی کل کشور بازداشت شده است.

امیر عباس سلطانی گفته است که وزارت نفت دولت احمدی نژاد ۱۲ کشتی میعانات نفتی و گازی را بدون ضمانت‌های لازم در اختیار وی گذاشته بود.

این نماینده مجلس شورای ایران، رستم قاسمی وزیر نفت و پنج عضو دیگر کابینه محمود احمدی نژاد را متهم کرد که این قرارداد را تایید کرده بودند.

سلطانی به گفته‌های پیشن بابک زنجانی در جلسه کمیسیون انرژی مجلس استناد کرده که گفته بود: «وزیر سابق، آقای رستم قاسمی، من را به محلی دعوت کرد، در آن روز وزیر نفت با چهار وزیر دیگر و به همراه رئیس کل بانک مرکزی جلسه‌ای داشت و پس از پایان آن جلسه، بیرون آمد و به من که پشت در اتاق جلسه بودم گفت: شما می‌توانید یک قرارداد نفتی ببندید.»

بابک زنجانی تنها یک ویترین است

این نماینده مجلس ایران در این مصاحبه، بابک زنجانی را «ویترینی» توصف کرد که «افراد هدایت‌کننده او در دستگاه‌های زیادی نفوذ دارند که خیلی‌هایشان هنوز در مسند کارها نشسته‌اند».

مقام‌های متهم شده توسط سلطانی در ارتباط با پرونده بابک زنجانی به ایران ختم نشد بلکه او گفت که زنجانی «سه میلیون دلار به قائم مقام بانک مرکزی تاجیکستان رشوه داده بود تا یک فیش جلعی درباره پرداخت بدهی‌هایش به بانک مرکزی ایران صادر کند.»

او همچنین گفت که بابک زنجانی یک بانک به نام «بانک ارزش»، شرکت هواپیمایی با ۴۰ هواپیما، چند شرکت اتوبوسرانی، تاکسیرانی، کارخانه آلومینیوم سازی در تاجیکستان و چند بانک در کشورهای دیگر دارد.

پیش از این غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، تحقیق از سه وزیر و رئیس بانک مرکزی دولت محمود احمدی‌نژاد در رابطه با پرونده بابک زنجانی خبر داده بود.