.
.
.

آمریکا: طرحی برای گشودن دفتر بازرگانی در تهران وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کریس بکمایر، معاون امور هماهنگی در سیاست تحریم‌ها در وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که این کشور هیچ طرحی برای گشودن دفتر بازرگانی در تهران ندارد.

به گزارش صدای آمریکا، ساموئلسن، گزارشگر ارشد امور سیاسی پولتیکو، مصاحبه‌ای با کریس بکمایر، معاون امور هماهنگی در سیاست تحریم‌ها در وزارت خارجه آمریکا، انجام داده است.

او و همتایانش در وزارت دارایی آمریکا مسئول ترسیم نقشه راهی در این حوزه پر‌مسئله بوده‌اند. آمریکا و ایران از سال‌های نخستین انقلاب

ایران پس از اشغال سفارت ایالات متحده در تهران توسط شماری از دانشجویان انقلابی، هنوز روابط دیپلماتیک ندارند.

اما آمریکایی‌ها و شرکت‌های چندملیتی خواهان کمک در عبور از شبکه‌ای از محدودیت‌های قانونی هستند که قرار است برقرار بماند.

نخستین پیام کریس بکمایر برای صاحبان مشاغل این بود: «خیلی عجله نکنید. بعضی راه‌های کوچک تجاری و بعضی راه‌های نه چندان کوچک، مانند خرید و فروش هواپیماهای مسافربری، بازخواهند شد اما بیشتر تحریم‌های آمریکا علیه ایران که بر مبنای حقوق بشر، تروریسم و انقلاب اسلامی وضع شده لغو نخواهند شد.»

کریس بکمایر در این مصاحبه توضیح می‌دهد که از «روابط پیچیده» بین دو کشور کاسته نشده است و واشنگتن هیچ طرحی برای گشودن دفتر بازرگانی در تهران ندارد.

پیش از این اسدالله عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگان ایران و چین گفته بود: «اتاق بازرگانی ایران- امریکا تا ماه‌های آینده راه‌اندازی می‌شود.»

عسگراولادی گفت‌وگو با «میزان» افزوده بود: «اگر تحریم لغو شود و تجارت، صادرات و واردات با امریکا شکل بگیرد و بازرگانان دو کشور بتوانند به هر دو کشور سفر کنند، آن وقت می‌توان منتظر راه‌اندازی اتاق هم بود.»

روز سه شنبه ۱۴ ژوئیه ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، به توافقی دست یافتند که طی آن، تهران بخشی از فعالیت های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در می آورد.در مقابل بخشی از تحریم های اعمال شده علیه ایران لغو می شود.