.
.
.

سخنان متناقض خامنه‌ای و روحانی درباره «دشمنی» با آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در دو روز گذشته علی خامنه‌ای رهبر و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، سخنان متناقضی را درباره مساله «دشمنی» با آمریکا مطرح کردند.

در حالی که حسن روحانی می‌گوید که مردم ایران خواستار کاهش «تنش» با آمریکا هستند، علی خامنه‌ای تاکید کرد که «دشمن به دنبال تسلیم شدن نظام اسلامی است.»

ایران و آمریکا از سال‌های پس از انقلاب ایران و پس از اشغال سفارت ایالات متحده در تهران توسط جمعی از دانشجويان انقلابی، با یکدیگر رابطه ندارند و رابطه‌شان، «خصمانه» است.

به گزارش وبسایت دفتر رهبر ایران، علی خامنه‌ای پنجشنبه ۱ اکتبر در جمع فرماندهان ارتش گفت: «دشمن به ‌دنبال تسلیم شدن نظام اسلامی است و با کوتاه آمدن در مقابل او، دشمنی‌ها برطرف نمی‌شود.»

او همچنین از نیروهای مسلح ايران خواست تا «با افزایش آمادگی‌های خود، چنان اقتداری ایجاد کنند که دشمنان حتی جرأت نکنند خیال تعرض را به ذهن خود راه دهند.»

رهبر ایران همچنین با بیان این‌که «سربرآوردن نظام جمهوری اسلامی» به گفته او برای «نظام سلطه قابل تحمل نیست» افزود: «تصور اینکه اگر فلان حرف را نزنیم یا فلان کار را نکنیم و ملاحظه‌ دشمن را بکنیم، دشمنی‌ها کم می‌شود، تصور نادرستی است.»

سخنان خامنه‌ای در حالی بیان می‌شود که حسن روحانی، رئیس جمهوری این کشور، چهارشنبه ۳۰ سپتامبر در مصاحبه با شبکه CNN گفته بود: «نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می‌توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم و عمل کنیم و دیگران در برابر این تغییر رفتار ما واکنشی نخواهند داشت.»

روحانی همچنین افزود که مردم ایران خواستار کم شدن «تنش» بین ایران و آمریکا هستند.

وی با اشاره به شعارهای انتخاباتی‌ خود مبنی بر تعامل سازنده با جهان تاکید کرد که در دوره ریاست جمهوری او ایران و آمریکا «نزدیک ‌تر شدند.»

روحانی همچنین درباره دست دادن با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز گفت: «من در ذهنم این حرکات سمبلیک مطرح نیست که به هم دست دهیم... به هم سلام کنیم و یا به هم نامه بنویسیم. البته نامه می‌نویسیم گاهی ایشان می‌نویسند و گاهی ما می‌نویسم»، این بخش از سخنان روحانی می‌تواند اشاره به نامه‌نگاری اوباما و خامنه‌ای پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای میان دو کشور باشد که درپی آن رهبر ایران سیاستی را در پیش گرفت که نام «نرمش شجاعانه» را بر آن اطلاق کرد.

اما پس از پایان مذاکرات هسته‌ای و دست‌یابی به توافق اتمی میان ایران و گروه ۱+۵، خامنه‌ای بارها درباره به گفته او «تلاش آمریکا برای نفوذ در ایران» هشدار داد.

اخیرا دست دادن محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، واکنش‌های تندی به ویژه از سوی برخی از نمایندگان مجلس و همچنین سخنگوی قوه قضائیه ایران در پی داشت.