.
.
.

جنگ قدرت در تهران به بهانه حادثه منا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حادثه منا در شرایطی روی داد که حسن روحانی برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک رفته و جواد ظریف، وزیر خارجه و جمعی دیگر از مقامات ایرانی روحانی را در این سفر همراهی کردند. قرار بود که توجه اصلی هیات ایرانی در این سفر بر توافق اتمی و تعریف و تمجید از آن متمرکز باشد.

اما مخالفان روحانی در حاکمیت ایران که از هر فرصتی برای حمله به جناح مقابل استفاده می‌کنند، این بار هم حادثه منا را موضوع بهره برداری‌های سیاسی خود قرار دادند، و از روحانی انتقاد کردند که در این بازی سیاسی با آنها کاملا همراه نبوده است.

بالا گرفتن انتقاد مخالفان و نبودن روحانی در تهران برای پاسخگویی به آنها، باعث شد تا رئیس جمهوری ایران سفر خود به آمریکا را "نیمه تمام" بگذارد و بسرعت خود را به کارزار جنگ قدرت در تهران برساند.

گوشه کنایه های ضرغامی

عزت الله ضرغامی، رئیس سابق رادیو تلویزیون دولتی ایران، و یکی از چهره‌های شاخص جبهه مخالفان روحانی، روز دوشنبه 28 سپتامبر در صفحه اینستاگرام خود به طعنه نوشت:" هورا! خبرگزاری‌های دولتی اعلام کردند که آقای رئیس جمهور بعد از نطق امشب، سفر را نیمه تمام گذاشته! و برای شرکت در (مراسم) تشییع (کشته شدگان حادثه منا) ... به ایران برمی‌گردد."

ضرغامی در ادامه کنایه را کنار می گذارد و آشکارا به روحانی حمله می‌کند: "از آقای روحانی بعید بود که با توجه به تجربه‌ی دیپلماتیک‌شان، ندانند که ابعاد حادثه در حدی است که باید در همان ساعات اولیه نیویورک را ترک می‌کردند تا مجبور به لبخندهای مکرر سیاسی در دیدارهای نه چندان مهم نباشند."

"با این حال خوب است مشاوران ایشان لیستی از سفرهای نیمه تمام رؤسای جمهور دیگر کشورها که در حوادثی به مراتب کوچکتر از این حادثه بوده است را به ایشان ارائه دهند."

سانسور روحانی در رسانه‌های دولتی

در غیاب روحانی دامنه اختلاف‌ها بالا می‌گیرد و جریان سفر او به نیویورک از سوی رادیو تلویزیون دولتی ایران سانسور می‌شود.

روزنامه ایران، نزدیک به حسن روحانی روز سه شنبه به این اقدام تلویزیون دولتی واکنش نشان داده و آنرا "طنز تلخ" خواند.

ایران در سرمقاله خود ضمن انتقاد شدید از آنچه "شبکه رسانه های تندرو" نامیده، نوشت:" شاید چندان دور از انتظار نبود که شبکه رسانه‌ای سازمان‌های مخالف دولت، اطلاع‌رسانی از سفر روحانی را تعطیل کنند اما سانسور خبرهای سفر روحانی در مطبوعات منسوب به رسانه ملی بسی مایه تأمل است."

احمدی نژاد هم به سفر رفت

در واکنش به انتقاد مخالفان روحانی، رسانه‌های طرفدار دولت، به سفر محمود احمدی‌نژاد به خارج از کشور در زمان زلزله آذربایجان اشاره کردند و این انتقادها را نشانه‌ای از بهربرداری سیاسی از حادثه منا دانستند.

به گزارش خبرآنلاين، "رسانه‌هایی که اين روزها به روحانی برای سفر به آمريکا همزمان با (حادثه) منا خرده می گیرند، سه سال پيش در قبال اين حرکت محمود احمدی‌نژاد سکوت کرده بودند."