فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مصرف کنندگان ایرانی منتظر جنس خارجی هستند

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  دو ماه بعد از توافق اتمی ایران با قدرتهای جهانی که قرار است درهای ایران را به روی اجناس خارجی باز کند، مقامات این کشور از رکود اقتصاد این کشور و خودداری مصرف کنندگان ایرانی از خرید اجناس داخلی می گویند.

  از خودرو تا یخچال و تلویزیون، مردم ایران در انتظار آن روزی هستند تا با ورود کالاهای خارجی آنها انتخاب بیشتری داشته باشند، و تولید کنندگان داخلی هم مجبور به بالا بردن کیفیت و کاستن از قیمتها شوند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، با توافق اتمی که در ماه ژوئن حاصل شد، قرار است نقل و انتقالات بانکی در سال 2016 آسان شود، و به این ترتیب شرکای خارجی شرکتهای ایرانی بهتر بتوانند با این کشور دادوستد کنند.

  از زمان توافق اتمی، و بر اساس آمارهای بانک مرکزی ایران، بازار کالاهای ایرانی با رکود روبرو شده و انبارها پر از کالاهای فروخته نشده است.

  مهرداد عمادی، اقتصاددان ساکن لندن به رویترز گفت: "هجوم بازرگانان غربی به ایران، خریداران ایرانی را بر آن داشته تا به انتظار بازاری رقابتی تر، قیمتهای معقول تر و خدمات پس از فروش بهتر بمانند و فعلا خرید نکنند."

  مقامات ایرانی هم خبر از رکود بازار دادوستد در ایران و کاهش نرخ رشد در سال جاری می دهند

  خودروهای از رده خارج

  در این میان وضع خودروسازان ایرانی از همه بدتر است. به گفته یک مقام پلیس ایران، در 5 ماه اول سال جاری ایرانی، میزان فروش خودرو صفر در ایران نسبت به سال پیش از آن 15 درصد کاهش یافته است.

  کمپین نخرید خودروی صفر که در ایران به راه افتاده ادعا می کند که دو شرکت خودروسازی "ایران خودرو" و "سایپا"، در شرایط انحصاری توانسته اند محصولات از رده خارج خود را با سودهای بالا به فروش برسانند. این خودروها به دلیل تحریمها ضریب ایمنی پایینی دارند و مشتریان از خراب بودن کالاهای تازه خریداری شده خود خبر می دهند.

  به دلیل پایین بودن کیفیت خودروهای ساخت ایران، جاده های ایران با 17 هزار کشته در سال به جاده های مرگ در جهان معروف شده اند.

  حق با مشتری است

  شاخص قیمت کالاهای صنعتی در ایران طی یکسال گذشته فقط 1 درصد افزایش یافته، در حالیکه سال قبل 11.2 رشد داشته و تورم ایران بین 14 تا 17 درصد در سال گزارش می شود.

  این شاخص برای خودرو 3.3 درصد کاهش را نشان می دهد، در حالیکه سال گذشته 20.7 درصد قیمت خودرو افزایش یافته بود. باقی بخشهای اقتصادی نیز در تنگنا هستند.

  در حالیکه مصرف کنندگان ایرانی به انتظار بازاری رقابتی تر و متنوع تر نشسته اند، سیاستمداران ایرانی می خواهند از تولید کنندگان داخلی حمایت کنند.

  وزیر صنایع ایران نخریدن جنس ایرانی را "گناه" دانست و کمپین نخرید خودرو را "خیانت" نامید، و این گفته های او با واکنش اعتراضی مردم روبرو شد.

  یک مقام ایران گفت: "اگر به اقتصاد بازار آزاد اعتقاد داریم باید بپذیریم که در این بازار همیشه حق با مشتری است."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران