فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • كمپين فعالان ایرانی: نه به حمايت رژيم ايران از جنايت‌های اسد در سوريه

  منبع: صالح حميد – العربيه.نت فارسى

  صدها فعال ايرانی در مخالفت با کمک‌های مالی و نظامی جمهوری اسلامی به بشار اسد با راه‌اندازی کمپینى در شبكه هاى اجتماعى در اینترنت، همبستگى خود را با قيام مردم سوريه عليه ديكتاتورى بشار اسد اعلام کردند.

  این فعالان با راه‌اندازی کمپین "سوریه متاسفم Sorry Syria " و با هشتگ ‪#‎sorrysyria‬‬، با «مداخله‌های مخرب» و «نقش‌آفرینی مجرمانه‌» حکومت ایران در بحران سوریه مخالفت کردند.

  در اين بيانيه آمده است: " دیدگاه‌های متنوعی پیرامون شناسایی عوامل مقصر در فاجعه تکان‌دهنده سوریه وجود دارد. اما به شکلی مستند می‌توان نشان داد که بشار اسد، دیکتاتور بی‌رحم و قسی‌القلب سوریه و متحدان کم‌شمار خارجی‌اش، از جمله جمهوری اسلامی ایران، عوامل اصلی این فاجعه‌ جان‌خراشند."

  اين کمپین از حکومت ایران خواست " حمایت از بشار اسد را براى پايان دادن به بحران سوريه متوقف کند، وکمک‌های مالی، نظامی و امنیتی به حکومت سوریه را قطع کند و اجازه دهد یک دولت انتقالی بدون بشار اسد شکل گیرد".

  امضاکنندگان این بیانیه مسوولیت اصلی خود در قبال بحران سوریه را "ابراز مخالفت با مداخله‌های مخرب حکومت ایران و به‌ خصوص نیروی قدس سپاه پاسداران در این بحران" دانسته‌ و افزوده‌اند: "این کمپین، پیامد‌های مضرِ تاثیرگذاری جمهوری اسلامی بر زندگی مردم سوریه، ثبات منطقه، و در نتیجه منافع ملی درازمدت ایران را برجسته می‌سازد".

  مجتبی واحدی، کاظم علمداری، عمار ملکی، علی افشاری، امیرحسین گنج‌بخش، آرش سبحانی، مهدی جلالی تهرانی، نیره توحیدی، احمد رافت، لیلی نیکونظر، ساقی لقایی، بورگان نظامی، مهدی عربشاهی، بهزاد مهرانی و امیرحسین اعتمادی از جمله بیش از صدها نفری هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

  نظرات امضا كنندگان کمپين

  بعضى از امضاکنندگان ودست اندركاران کمپین نظرات خود را در صفحه درج كرده و همبستگى خود را با مردم سوريه اعلام كرده وجنايات اسد و رژيم جمهورى اسلامى در سوريه را محكوم كردند.

  علی افشاری، فعال سیاسی، در بخشى از پیام خود «سوریه متاسفم» نوشت: به عنوان يك ايرانى شرمسار کودکان، زنان و مردان سوری هستم؛ چرا كه حاكمان كشورم، زندگى و امنيت آن‌ها را گروگان سياست‌هاى خود در حفظ اهرم فشار لبنان - سوريه و آرايش نظامى - امنيتى عليه اسرائيل كرده‌اند. مى خواهم سورى ها بدانند كه ايرانى‌ها همه مانند جمهورى اسلامى در بحران سوريه فكر نمى‌كنند. اگرچه مى‌دانم براى مردمى كه زير بمباران‌هاى روزانه به سر مى‌برند و با گوشت و پوست و خون خود جنايت‌هاى ارتش سوريه را درك كرده‌اند و خشونت نيروهاى مستشارى سپاه و حزب‌الله لبنان را بر قامت رنجور و خميده خود حس كرده و مى‌كنند باورش سخت است؛ اما من وظيفه خود مى‌دانم كه مخالفتم با حمايت از ديكتاتور خون‌ريز سوريه را با صداى رسا ابراز كنم. از نگاه من حفظ حقوق انسانى سورى‌ها و هر ملت ديگری شرط ضرورى براى حفظ پايدار منافع ملى ایران است".

  احمد رافت، روزنامه‌نگار و نویسنده، در پیامی «سوریه متاسفم» گفت: " به‌عنوان یک ایرانی از مردم سوریه به‌خاطر حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از رژیم بشار اسد و حضور نظامی سپاه پاسداران و دست‌نشانده‌هایش در خاک سوریه پوزش می‌طلبم. مردم سوریه از سوی رژیم اسد و داعش مورد حمله قرار گرفته‌اند و این وظیفه ما ایرانی‌ها است که در حد امکان از مبارزات و مقاومت مردم سوریه حمایت کنیم تا دوستان سوری ما بدانند که کم نیستند ایرانیانی که با سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه مخالف هستند".

  کوروش صحتی، فعال دانشجویی سابق و روزنامه‌نگار، در پیام خود به «سوریه متاسفم» گفت: "خواهر و برادر سوری‌ام از اینکه کسانی که بر سرزمینم حکم می‌رانند در به خاک و خون کشیدن و آوارگی‌ات نقش دارند شرمسارم ".

  آرش سبحانی، هنرمند و خواننده گروه کیوسک، در پیام خود به «سوریه متاسفم» نوشت: " جنایاتی که امروز در سوریه اتفاق می‌افتد زخمی عمیق بر وجدان جمعی‌ انسانیت بر جای گذاشته و نسل‌های آینده نیز درگیر آن خواهند بود. به‌عنوان یک شهروند آزاد ضمن هم‌دردی با مردم سوریه دخالت حکومت ایران در امور داخلی‌ سوریه و حمایت از اسد را محکوم می‌کنم و از حکومت ایران می‌خواهم از دخالت در امور مردم سوریه خودداری و حمایت خود از اسد را سریعا متوقف کند. اجازه ندهیم به بهانه‌های وحشیانه ژئوپلتیکی و ایدئولوژی‌های منحط سیاسی بذر کینه و تنفر در سینه نسل‌های آینده خاورمیانه کاشته شود".

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران