فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • یوکیا آمانو از سایت نظامی «پارچين» بازدید کرد

  نمونه برداری کارشناسان آژانس از سایت پارچین

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر به ایران روز یکشنبه 20 سپتامبر از سایت نظامی پارچین بازدید کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد یوکیا آمانو مدیرکل این آژانس در سفر به ایران از تاسیسات نظامی پارچین دیدن کرده است.

  در همین حال بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت که کارشناسان آژانس طی هفته گذشته مشغول نمونه برداری از سایت نظامی پارچین بوده اند.

  هنوز درباره ماهیت اصلی بازدید آمانو از سایت پارچین که گفته می شود یک حرکت «نمادین»است، توضیحی داده نشده است. اما رسانه های ایران ضمن تایید نیز خبر بازدید رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی از سایت نظامی پارچین، ین بازدید را نه یک بازرسی بلکه یک بازدید تشریفاتی توصیف کردند.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته بازديد آمانو از سايت پارچين تشريفاتی بود اما برخی رسانه ها از نمونه برداری کارشناسان آژانس از سایت پارچین خبردادند.

  به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهروز کمالوندی گفت: آمانو از عملیات جاده سازی در نزدیک تاسیسات پارچین بازدید کرد و وی قضاوت خود را بعدا اعلام می کند.

  مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش تر با حضور در نشست مشترک اعضای کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی گفته بود:« اکنون بهترین فرصت پیش آمده تا بتوانیم مسئله هسته ای ایران را حل و فصل کنیم و با همکاری کامل تهران می توان اعتماد جامعه بین الملل را جلب کرد».

  به گفته سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی لغو تحريم‌ها را به همکاري ايران و آژانس منوط کرده است.

  قدرت های غربی می گویند فعالیت های تحقیقات هسته ای گذشته رژیم ایران با تلاش برای ساخت بمب هسته ای ارتباط داشته است.

  بر اساس توافقی که بین ایران و اعضای گروه موسوم به پنج به علاوه یک صورت گرفت تا زمانی که تهران مسائل مهم درباره فعالیت های تحقیقات هسته ای گذشته خود را که مد نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است پاسخ ندهد، امکان کاستن از شدت تحریم ها، که وعده آن به تهران داده شده است، وجود نخواهد داشت.

  مقامات دولتی ایران بویژه فرماندهان سپاه پیش از توافق هسته ای با غرب بارها تاکید کرده بودند که هرگز اجازه بازدید یک خارجی از سایت نظامی پارچین را نمی دهند اما اکنون برای اولین بار پس از توافق هسته ای یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی از این سایت نظامی بازدید کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران