فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سیاسی شدن رقابت میان دو کمدین ایرانی

  منبع: دبى – العربيه.نت فارسى

  برنامه خندوانه که یک برنامه طنز غیر سیاسی است، از شبکه «نسیم» صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود؛ شبکه‌ای که از ابتدای تاسیسش اعلام کرده که نمی‌خواهد خبری و سیاسی باشد و در چارچوب برنامه‌های سرگرمی و آموزشی فعالیت می‌کند.

  این برنامه با شکل و طراحی جدیدش با کارگردانی و اجرای «رامبد جوان» بازیگر و کمدین ایرانی، موفق شده میلیون‌ها مخاطب را در داخل و خارج کشور به خود جذب کند. در این برنامه شخصیت‌هایی از اصناف مختلف دعوت می‌شوند و با آن‌ها گفت‌وگویی برگزار می‌شود. «استدآپ کمدی» با اجرای کمدین‌های مشهوری ایرانی، یکی از بخش‌های این برنامه است.

  برنامه خندوانه اخیرا مسابقه‌ای با عنوان «خنداننده برتر» و با مشارکت ۱۶ کمدین آغاز کرده است بدین ترتیب که کمدین‌ها دو به دو به صورت یک حذفی با اجرای «استندآپ کمدی» ۱۵ دقیقه‌ای با یکدیگر رقابت می‌کنند و آرای مردم مشخص می‌کند کدامیک از این کمدین‌ها به مرحله بعدی راه پیدا می‌کند.

  در مرحله دوم رقابت، امیرمهدی ژوله و امین حیایی با یکدیگر رقابت کردند و مردم یک هفته زمان دارند تا با رای خود هرکدام از این دو را که می‌خواهند به مرحله نیمه نهایی مسابقه راه یابد، انتخاب کنند. اما رقابت میان این دو کمیدین به شدت سیاسی شده و به صورت ملموسی به فضای شبکه‌های اجتماعی و به میان مردم کشیده شده است.

  دلیل هم سابقه این دو کمیدین است. امیرمهدی ژوله از نویسندگان مجله «چلچراغ» نزدیک به اصلاح طلبان است. او البته از نویسنده‌های سریال‌ها و فیلم‌های کمدی نیز هست به ویژه سریال‌هایی که توسط مهران مدیری کارگردان برجسته طنز در ایران ساخته می‌شود.

  امیر مهدی ژوله در رقابت‌های انتخاباتی سال‌های پیش به اصلاح طلبان نزدیک بود و در ستادهای آن‌ها حاضر می‌شد. او بارها علاقه‌اش را به محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران ابراز کرده است.

  اما امین حیایی که از بازیگران سرشناس سینمای ایران است، در سال‌های اخیر در فیلم‌هایی ایفای نقش کرد که علیه اصلاح طلبان و معترضان ساخته شد. فیلم «قلاده‌های طلا» که علیه اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ ایران ساخته شد و معترضان را به وابستگی به بیگانگان و سازمان‌های اطلاعاتی غربی متهم می‌کرد، از جمله این فیلم‌ها است. او همچنین در فیلم‌های مسعود ده‌نمکی از فعالان اصولگرا که چندی پیش فعالیت خود را در حوزه کارگردانی آغاز کرده، ایفای نقش کرده است.

  سوابق این دو باعث شد رقابت میان آن‌ها سیاسی شود. اصلاح طلبان در شبکه‌های اجتماعی، از فیس بوک و توییتر گرفته تا گروه‌های واتس‌اپ و تلگرام، برای امیرمهدی ژوله تبلیغ می‌کنند و تلاش دارند برای او رای جمع کنند. از جمله شخصیت‌های سرشناس می‌توان از محمد علی ابطحی رئیس دفتر محمد خاتمی و مهدی خزعلی از فعالان سرشناس اصلاح طلب نام برد که برای ژوله در انیستاگرام و فیس بوک تبلیغ کرده‌اند.

  در مقابل اصولگرایان فعالیت به سود امین حیایی را آغاز کرده‌اند و آن‌ها نیز در شبکه‌های اجتماعی، برایش تبلیغ می‌کنند. اصولگرایان، اصلاح طلبان و به گفته خود «اصحاب فتنه سبز» را به «تخریب» امین حیایی متهم می‌کنند.

  در این میان، آرای دو کمیدین بسیار نزدیک به هم است و در هر ساعت، یکی از آن‌ها به فاصله کمی از دیگری پیشی می‌گیرد.

  البته این دو کمیدین از این وضعیت ابراز نارضایتی کرده‌اند و یکدیگر را «دوست» توصیف کرده‌اند. امیرمهدی ژوله در انیستاگرام خود نوشت که آن‌چه روی داد تنها رقابتی برای شاد کردن مردم بود و سابقه هرکدامشان ربطی به مسابقه ندارد. او از مردم خواسته بر پایه «اسندآپ کمدی» به کسی را اجرایش را دوست داشتند، رای دهند.

  امین حیایی نیز تاکید کرده است که نظرات و فعالیت‌های هیچکدام از کمیدین‌ها نباید بر روی رای او تاثیر بگذارد و ملاک باید برنامه‌ای باشد که اجرا کرده است.

  تبلیغات