.
.
.

اعلام آمادگی غول نفتی روسیه برای امضای تفاهمنامه با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امیر حسین زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران از اعلام آمادگی شرکت لوک اویل غول نفتی روسیه برای امضای تفاهم نامه اولیه(MOU) با ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) زمانی نیا گفته است که ازدیاد برداشت، اکتشاف و برداشت نفت خام مهمترین زمینه های همکاری ایران با لوک اویل است.

بنا بر این گزارش، امیرحسین زمانی نیا پس از دیدار بیژن زنگنه وزیر نفت ایران با واگیت آل اکبروف مدیرعامل شرکت روسی لوک اویل درباره مهمترین محور این مذاکرات با اشاره به روابط نزدیک وزیر نفت با این مدیر روسی، افزود: «این شرکت روسی برای حضور در بحث بهبود و افزایش تولید (EOR , IOR) میدان های نفتی ایران اعلام آمادگی کرده است.»

وی دیگر محور این مذاکرات را حضور شرکت لوک اویل در بحث اکتشاف ذکر و تصریح کرد: «مدیرعامل این شرکت همچنین خواستار خرید نفت خام و فرآورده نفتی از ایران شد که این موضوع مورد استقبال قرار گرفت.»

به گفته وی، وزیر نفت در این دیدار تاکید کرد، وزارت نفت برای انجام مذاکرات شرکتهای بزرگ بین المللی را معطل نخواهد گذاشت.

لوک اویل یکی از بزرگترین شرکتهای نفتی، در کشور روسیه است. در سال ۲۰۰۹ این شرکت، معادل ٩٧,٦١٥ میلیون تن نفت خام تولید کرده، که به طور میانگین ۱.۹۷۲ میلیون بشکه در روز تولید داشته است؛ دفتر مرکزی کمپانی لوک اویل، در شهر مسکو قرار دارد.

کمپانی لوک اویل، در سال ۱۹۹۱ با ادغام سه شرکت نفتی دولتی، از سوی واگیت آلکپروف وزیر سابق نفت شوروی تاسیس شد.

به نظر می‌رسد اقدام‌های اخیر اقتصادی ایران و روسیه در راستای تلاش‌های این دو کشور برای همکاری در زمینه‌های مختلف با توجه به تغییرهای پیش آمده باشد. در زمینه مسائل منطقه از جمله بحران سوریه هم ایران و روسیه اخیرا به توافق‌هایی دست یافته‌اند.