.
.
.

رویترز: خامنه‌ای از توافق هسته‌ای سود مالی زیادی می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی درباره سود‌های اقتصادی ناشی از توافق هسته‌ای گروه ۱+۵ برای ایران نوشته است که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر این کشور، یکی از کسانی است که بیشترین سود را از توافق اتمی به دست می‌آورد.

در این گزارش به «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» اشاره شده که مورد تحریم‌های غرب قرار گرفته است. در صورت عبور توافقنامه هسته‌ای از تمام موانع در آمریکا و اجرایی شدن آن، این سازمان یکی از نهادهای ایرانی است که از بند تحریم‌ها رها می‌شود.

«ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» سازمانی است که به طور مستقیم زیر نظر رهبر ایران اداره می‌شود.

تخمین‌ها حاکی از آن است که دارایی‌های این سازمان بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار یعنی حدود ۴۰درصد بیشتر از صادرات نفت ایران است.

توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، روز ۱۴ ژوئیه منعقد شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به حال تعلیق در می‌آید.

غرب ایران را متهم به تلاش برای دست‌یابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای می‌کند. ایران اما این اتهام را رد کرده و بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید می‌کند.

پیشتر برخی منتقدان توافق هسته‌ای نسبت به عوائد اقتصادی این توافق برای نهادهای نظامی و امنیتی ایران، هشدار داده بودند.