.
.
.

خامنه‌ای: مجلس باید توافق هسته‌ای را بررسی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که توافق جامع هسته‌ای باید توسط مجلس شورای اسلامی ایران، بررسی شود.

به گزارش رسانه‌های ایران، آیت‌الله خامنه‌ای پنجشنبه ۳ سپتامبر در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به بحث‌های روزهای اخیر درباره نقش مجلس شورای اسلامی در بررسی برجام، گفت: «درخصوص ابعاد حقوقی و قانونی این موضوع و اقتضائات آن، باید صاحبنظران و کار‌شناسان حقوقی نظر دهند اما از نگاه کلی، من معتقدم و به آقای رئیس جمهور هم گفته‌ام که مصلحت نیست، مجلس شورای اسلامی از موضوع بررسی برجام کنار گذاشته شود.»

او با تأکید بر لزوم ورود مجلس به موضوع بررسی برجام، در عین حال خاطرنشان کرد: «من در مورد نحوه بررسی و اینکه آن را رد کنند و یا تصویب کنند هیچ توصیه‌ای به مجلس ندارم و این، نمایندگان ملت هستند که باید تصمیم بگیرند.»

این در حالی است که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و دیگر مسئولان دولتی این کشور از جمله مذاکره کنندگان هسته‌ای، پیش‌تر تاکید داشتند که ضرورتی برای بررسی توافق هسته‌ای در مجلس وجود ندارد.

هفته گذشته حسن روحانی در نشستی خبری در این باره گفته بود: «همه بحث‌ها برای درست اجرا شدن معاهده‌ای بوده است که ایران قبلاً عضو آن بوده و در مجلس قدیم تصویب شده است. امروز یک معاهده جدید وجود ندارد و در برجام نیز به صورت داوطلبانه ایران باید اقداماتی را انجام دهد. هیچ کشور دیگری از اعضای ۱+۵ برجام را به پارلمان خود نبرده است که ما آن را به پارلمان برده و بخواهیم تصویب کنیم. اگر برجام (برنامه جامع مشترک) در پارلمان تصویب شود، الزامی بر دولت است نه الزام بر آن‌ها و این کار را به نفع آن‌ها انجام داده‌ایم.»

ایران و گروه ۱+۵ ژوئیه گذشته به توافق هسته‌ای دست یافتند. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌هالی اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، به حال تعلیق در می‌آید.

آمریکایی‌ها بد حرف می‌زنند

آیت الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شش کشور مذاکره کننده با ایران و نقش امریکا در میان این شش کشور، گفت: «در واقع طرف اصلی ما دولت امریکا است اما مسئولان امریکایی خیلی بد حرف می‌زنند و باید تکلیف اینگونه حرف زدن‌ها روشن شود.»

او با اشاره به سخنان مقامات امریکایی مبنی بر حفظ چارچوب تحریم‌ها، تأکید کرد: «اگر قرار است چارچوب تحریم‌ها حفظ شود، پس ما برای چه مذاکره کردیم؟ و این، کاملاً مخالف علت حضور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات است زیرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحریم‌ها بود.»

کوتاه آمدیم تا تحریم‌ها برداشته شود

رهبر جمهوری اسلامی ایران افزود: «اگر ما در مذاکرات در برخی موارد کوتاه آمدیم و برخی امتیازات را داریم عمدتاً برای این بود که تحریم‌ها برداشته شود و گرنه چه لزومی به حضور در مذاکرات بود و ما کار خود را ادامه می‌دادیم و می‌توانستیم از نوزده هزار سانتریفیوژی که داریم، در مدت کوتاهی به پنجاه تا شصت هزار سانتریفیوژ برسیم و غنی سازی بیست درصد را نیز ادامه دهیم و تحقیق و توسعه را هم سرعت بیشتری ببخشیم.»

او تاکید کرد: «اگر قرار است تحریم‌ها برداشته نشود، پس معامله‌ای هم در کار نخواهد بود، بنابراین باید تکلیف این موضوع مشخص شود.»

آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به مسئولان ایرانی گفت: «نگویید که امریکایی‌ها این سخنان را برای قانع کردن رقبای داخلی خود می‌زنند، البته من معتقدم که دعوای داخلی امریکا واقعی است و آن‌ها با هم اختلاف دارند و علت این اختلاف هم برای ما روشن است، اما آنچه که رسماً گفته می‌شود نیاز به پاسخ را دارد و اگر پاسخ داده نشود، صحبت طرف مقابل تثبیت خواهد شد.»

او همچنین با اشاره به سخنان مقامات امریکایی مبنی بر تعلیق تحریم‌ها، تأکید کردند: «از ابتدا مسئله ما این نبوده است، ما تأکید داشتیم که تحریم‌ها باید برداشته شوند و نه تعلیق.»

دوستان حرف ما را معنا کردند

رهبر ایران با اشاره به خواسته‌اش مبنی بر لغو فوری تحریم‌ها گفت: «البته نظر ما برداشته شدن فوری تحریم‌ها بود اما دوستان در اینجا، این موضوع را به شکلی معنا کردند و ما هم مخالفتی نکردیم ولی تحریم‌ها باید برداشته شوند. اگر قرار است تحریم‌ها تعلیق شوند، ما هم اقداماتی را که باید انجام دهیم، در حد تعلیق و نه در سطح اقدام اساسی برروی زمین، انجام خواهیم داد.»

برپایه توافق صورت گرفته، تحریم‌های ایران به شکل تدریجی طی ۱۰ سال و متناسب با عمل کردن این کشور به تعهداتش، برداشته می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کرد: «البته طرف مقابل می‌گوید برداشتن برخی تحریم‌ها دست دولت امریکا نیست ما هم می‌گوییم‌‌ همان تحریم‌هایی که در دست دولت امریکا و دولتهای اروپایی است، باید برداشته شوند.»