فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر دادگستری ایران: حصر موسوی و کروبی حقوقی نیست بلکه سیاسی است

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری ایران می‌گوید که موضوع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 ایران، حقوقی-قضایی نیست بلکه امنیتی-سیاسی است.

  پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران در این انتخابات، اصلاح طلبان که می‌گفتند تقلب گسترده و سازماندهی شده‌ای روی داده، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب این اعتراض‌ها ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و صدها زندانی بود. میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات حدود 4 سال است که بدون محاکمه در حبس خانگی به سر می‌برند.

  به گزارش «ایسکا نیوز» پورمحمدی سه شنبه 1 سپتامبر در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره موضوع حصر موسوی و کروبی گفت: «بیش از هر چیز باید بدانیم بحث حصر یک بحث حقوقی- قضایی نیست بی تردید بحث های مربوط به حصر یک موضوع سیاسی و امنیتی محسوب می شود این تصمیم سیاسی و امنیتی بعد از یک کشمکش اجتماعی اتفاق افتاده است. بنابراین نمی توانیم موضوع حصر را با مبانی حقوقی- قضایی توضیح و تشریح کنیم حصر ناظر به یک مبحث سیاسی و امنیتی می باشد.»

  او ادامه داد: « البته تلاش ما باید این باشد که حصر در یک چارچوب حقوقی تفسیر شود. به عقیده بنده شما هم باید این موضوع را خارج از احساسات در یک فراز و فرود اجتماعی تبيین کنید. رویدادهای منتهی به حصر در یک فضای پرتنش، پرالتهاب و پرآشوب رخ داده است. بی تردید مدیریت، به نظم در آوردن و به آرامش رساندن آن نیازمند گذشت زمان می باشد. بنابراین بحث در خصوص حصر به فضای امنیتی و سیاسی آن دوران مربوط می شود. حتی ممکن است بحث حصر با مباحث قضایی موجود سازگاری نداشته باشد. اما باید بپذیریم، از زاویه نگاه امنیتی حصر محصول شرایط خاص آن دوران بوده است و باید در پارامترهای خاص خودش آن را تحلیل و تفسیر کرد.»

  وزیر دادگستری ایران گفت: «من از همان ابتدای دولت یازدهم که خبرنگاران سوال می کردند گفتم کمتر به این بحث دامن بزنید و رسانه‌‌ای شدن کمکی به حل مسئله نمی‌کند و در هر حال بدانید حصر نتیجه التهاب و آشوب است، بنابراین راه حل مسئله حصر هم آرامش و طمائنینه است.»

  پورمحمدی افزود:« چون این تصمیم سیاسی و امنیتی بوده است و به دنبال هرج و مرج و فتنه در کشور گرفته شده است بی‌تردید برای حل آن کشور نیاز به آرامش دارد. طبعا این بحث نه در دولت قابل طرح و رسیدگی است و نه در قوه قضاییه. این بحث در شورای عالی امنیت ملی طرح و پیگیری می شود. شورای عالی امنیت ملی متشکل از روسای سه قوه به همراه نمایندگان رهبری و نهادهای نظامی و امنیتی است و تصمیمی هم که گرفته می‌شود امنیتی و سیاسی است. بی‌گمان این تصمیم فراتر از تصمیم قوا است. پس این تصمیم مخصوص دولت، یا هر قوه دیگری نیست.»

  شمار زیادی از هواداران موسوی و کروبی برپایه وعده‌های حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در تلاش برای پایان دادن به حصر خانگی آن‌ها، در انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش، به او رای دادند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران