.
.
.

آژانس: ایران تاسیسات سایت نظامی پارچین را توسعه داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش روز پنجشنبه 27 اوت خود نوشت ایران از ماه مه گذشته ساخت و ساز تازه ای در سایت نظامی پارچین انجام داده است.

حل اختلافات آژانس و ایران در مورد سایت نظامی پارچین نقشی تعیین کننده در رد یا پذیرش توافق اتمی ایران با قدرتهای جهانی دارد. آژانس خواستار بازدید تازه از سایت پارچین شده است، خواسته ای که تا کنون ایران به آن پاسخ قانع کننده ای نداده است.

در گزارش محرمانه آژانس که به دست خبرگزاری رویترز افتاده آمده است:

"از آخرین گزارش ما در ماه مه گذشته، از طریق عکسهای ماهواره ای، ما متوجه حضور ماشین آلات، تجهییزات و مصالح ساختمانی در یک مکان از سایت پارچین شده ایم. علاوه بر آن به یکی از ساختمانهای موجود نیز قسمتی اضافه شده است."

آژانس می گوید هرگونه ساخت و ساز در پارچین از سال 2005، که آژانس از آن بازدید کرد، می تواند کار تحقیق در باره احتمال انفجار اتمی در این سایت را با دشواری روبرو سازد. ایران می گوید که این اطلاعات "ساختگی" هستند.

بر اساس توافق ایران با آژانس، این کشور باید اجازه بازرسی از سایت پارچین را به بازرسان آژانس بدهد. آژانس در گزارش اخیر خود خواستار اجرای تمامی بندهای توافق خود با ایران شده تا بتواند گزارش خود را تا پایان سال میلادی جاری تهیه کند.