.
.
.

واشینگتن پست: توافقنامه اتمی ایران از سد کنگره خواهد گذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرغم مخالفت جمهوری‌خواهان و برخی از دمکرات‌ها که معتقدند توافقنامه هسته‌ای ایران در سطح مورد نظر برای جلوگیری از تولید هسته‌ای توسط تهران نیست، اما روزنامه وشینگتن پست این احتمال را می‌دهد که چه بسا این توافقنامه در نهایت از سد کنگره بگذرد.

نتایج این چالس سخت در پایان رای‌گیری آینده کنگره بر سر این توافقنامه که قرار است هفته آینده صورت گیرد مشخص خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود، کنگره که جمهوری‌خواهان مخالف اوباما اکثریت را در آن در دست دارند، برای نخستین بار توافقنامه هسته‌ای را به رای بگذارند.

در صورت رای منفی کنگره به توافقنامه، اوباما از حق وتو استفاده خواهد کرد، در این صورت باید حداقل دوسوم اعضا رای منفی داده باشند تا مانع استفاده اوباما از حق وتو شوند.

سرنوشت توافقنامه اینک در دست 18 نماینده دمکرات در مجلس سنا و 100 نماینده در کنگره است، زیرا این نمایندگان تا کنون موضع خود را در قابل توافقنامه مشخص نکرده‌اند.

مقامات کاخ سفید انتظار دارند رای موافق 146 نماینده کنگره را به سود تصویب توافقنامه به دست آورند. البته چنین انتظاری در سنا چندان دور از احتیاط نیست.

در این راستا خبرگزاری رویترز در آخرین گزارش خود به ارایه آمار مخالفان و موافقان توافقنامه پرداخته و می‌گوید که 26 نماینده دمکرات از مجموع 44 نماینده، رای مثبت خواهند داد و 2 نماینده دمکرات با آن مخالفت خواهند کرد. در حالیکه مخالفین توافقنامه می‌بایست نظر 11 عضو از 18 عضوی را که تا کنون تصمیم خود را نگرفته‌اند جلب کنند.

در همین حال با برملا شدن پیش‌نویس توافق محرمانه میان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و تهران، مبنی بر احاله برخی عملیات بازرسی از تاسیسات اتمی و نظامی به بازرسان ایرانی، موضع مخالفان باراک اوباما در کنگره و سنای آمریکا سرسخت‌تر شده است.