.
.
.

نسرین ستوده: بارها به اسید پاشی، مثله شدن و مرگ تهدید شده‌ام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نسرین ستوده، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر ایرانی که به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین احضار شده است می‌گوید که بارها به اسید پاشی، مثله شدن و مرگ تهدید شده است.

نسرین ستوده کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته است که علیرغم آنکه در قانون ذکر شده که باید در برگه احضاریه اتهام و مدارک آن ذکر شود «اما در احضاریه ای که به دست من رسیده از ذکر اتهام خودداری شده و فقط گفته شده برای توضیح اتهامات مندرج در پرونده باید به شعبه دوم بازپرسی مستقر در دادسرای جنب زندان اوین مراجعه کنم.»

نسرین ستوده روز یکشنبه ۱۶ اوت احضاریه ای دریافت کرده که بر اساس آن باید خود را تا روز شنبه (امروز) به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین معرفی کند. در این احضاریه توضیحی در مورد اتهامات او داده نشده و فقط به «اتهامات مندرج در پرونده» اشاره شده است.

ستوده با اظهار اینکه آخرین مهلت مراجعه او روز شنبه است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «به دلیل جراحی که بر روی هر دو شست پایم انجام دادم قصد دارم از بازپرسی درخواست کنم که رسیدگی را به تعویق بیاندازد، اما اگر با این درخواست موافقت نشد من حتما روز شنبه حاضر خواهم شد.»

نسرین ستوده در پاسخ به این سوال که آیا او در ماه های اخیر تهدید به بازداشت شده است اظهار داشت: «از شروع تحصن در مقابل دفتر کانون وکلا بارها مورد تهدید قرار گرفتم. حتی یک بار، موتور سواری من را تهدید به اعدام کرد. همین طور طی ماههای تحصنم، سه بار ماموران اطلاعات من را به همراه همسرم بازداشت کردند. در همان روزها تلفنی هم به من شد که فردی خودش را مامور اطلاعات معرفی کرد و خواست من از مصاحبه با رسانه های خارجی خودداری کنم.»

این فعال حقوق بشر ایرانی ادامه داد: «اولا چون هویت این فرد واقعا برای من مجهول بود و ثانیا چون در حیطه وظایف یک مامور اطلاعات نیست که مستقیما با شهروندان تماس بگیرد و از آنها بخواهد که چه عملی را انجام بدهند یا ندهند و ثالثا چون این تقاضا اساسا غیرقانونی است و مصاحبه به موجب قانون منع نشده است، بنابراین من به ایشان گفتم به این سه دلیل از اجابت تقاضای شما معذروم و ایشان در جواب گفت “پس از طریق مقامات قضایی اقدام خواهد شد.” اینکه این تماس تلفنی با احضاریه ای که دریافت کردم ارتباط دارد یا نه، نمی دانم.»

نسرین ستوده با اظهار اینکه تهدیدهای او تا روزهای گذشته هم ادامه داشته است گفت: «طی دو ماه گذشته مکررا پیامک های تهدید آمیز دریافت می کردم که در آن فرستنده با طرح خواسته های نامشخصی می گفت اگر این خواسته ها را اجابت نکنم به اسیدپاشی، مثله کردن و مرگم می انجامد. اینها مشکلاتی بود که من این مدت با آنها مواجه بودم.»

خانم ستوده پیشتر در سال 2010، به دلیل فعالیت های حقوق بشری، به شش سال حبس و 10 سال محرومیت از وکالت محکوم شده بود، وی از اوت 2010 تا سپتامیر 2013 به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی"، در زندان اوین به سر برد و پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از سپتامبر 2014، به مدت 3 سال، باطل شد.

نسرین ستوده لنگرودی (زاده 1963) حقوقدان، وکیل دادگستری و فعال اجتماعی است. او عضو کانون مدافعان حقوق بشر،کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان و انجمن حمایت از کودکان بوده و وکالت پرونده‌های بسیاری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان، کودکان قربانیِ کودک آزاری و کودکان در معرض اعدام را برعهده داشته‌است. خانم ستوده در سال 2009 برنده جایزه حقوق بشر "سازمان حقوق بشر بین‌الملل" شد.