.
.
.

معاون ظریف: روابط ایران و بریتانیا در سطح کاردار خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران روز شنبه ۲۲ اوت اعلام کرد که پس از بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و بریتانیا، روابط دو کشور در سطح کاردار باقی می‌ماند.

قرار است سفارت بریتانیا در تهران یکشنبه (فردا) بازگشایی شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، معا تخت روانچی در گفت و گو با خبرنگاران گفت: «قرار این است که پس از بازگشایی سفارت دو کشور روابط از سطح کاردار غیر مقیم به کاردار مقیم تغییر پیدا کند، البته بحث تعویض کاردار‌ها را نداریم.»

او افزود: «فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا فردا در راس هیات سیاسی - اقتصادی برای بازگشایی سفارت این کشور به تهران می‌آید و در مراسمی ساده سفارت بریتانیا بازگشایی می‌شود.»

نوامبر ۲۰۱۱ تعدادی از بسیجیان به سفارت بریتانیا در تهران یورش بردند و پرچم این کشور را به پایین کشیدند و مداراک داخل ساختمان را با خود بردند.

یک روز پس از این حادثه وزارت خارجه بریتانیا از کارمندان سفارت ایران در لندن خواست ظرف۴۸ ساعت خاک کشور را ترک کنند و درب سفارت را ببندند.

مجید تخت روانچی همچنین با اشاره به درخواست بریتانیا برای دریافت خسارت از ایران به خاطر زیان‌هایی که به سفارتخانه‌اش وارد آمده، گفت: «زمانی که دو سفارتخانه کار خود را آغاز کردند یکی از موضوعات می‌تواند بحث پرداخت خسارت باشد. البته ما گفته‌ایم برای از سرگیری روابط شرط نمی‌پذیریم و آن‌ها هم قبول کردند باید تخمین خسارات خود را با جزییات ارایه دهند کار‌شناسان ما هم بررسی کنند.»

وی تصریح کرده است: پس از شروع به کار سفارتخانه‌های دو کشور ویزای دیپلماتیک و خدمت در تهران صادر می‌شود و به مرور که کادر کنسولی آن‌ها در تهران قطعی شود که احتمالا چند ما طول خواهد کشید، صدور ویزای عادی و مسافری هم در تهران از سر گرفته می‌شود.

معاون وزیر خارجه ایران همچنین گفته است: در عین حال سفارت ایران در لندن امکان صدور ویزا در این مدت را داشته است ولی به دلیل انجام اقدام برابر ویزا صادر نمی‌کرد، به گونه‌ای که کاردار غیرمقیم بریتانیا برای سفر به تهران به جای لندن به پاریس می‌رفت و بعد به تهران می‌آمد.

این نخستین بار پس از بیش از یک دهه است که وزیر خارجه بریتانیا به تهران سفر می کند.