.
.
.

اوباما: گزینه نظامی پیش از اجرای توافقنامه هسته‌ای و پس از آن، روی میز باقی می‌ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا جهت اطمینان خاطر دادن به نمایندگان معترض کنگره این کشور به توافقنامه هسته‌ای با ایران، تاکید کرد که در صورت عدم پایبندی تهران به توافقنامه بدست آمده، واشنگتن واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اوباما در نامه‌ای که در تاریخ 19 اوت، به جیرولد نادلر نماینده دمکرات کنگره ارسال کرده، آمده است:« در صورت عدم پایبندی ایران به تعهدات خود، ما فرصت‌های بسیاری برای واکنش‌های یک جانبه و چند جانبه در اختیار داریم.»

در این نامه که کاخ سفید آن را منتشر کرده، اوباما بار دیگر تاکید کرد «توافق وین که با هدف منع ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای به امضا رسیده است، توافقی بسیار خوب برای ایالات متحده، اسرائیل و همه منطقه است.»

وی تاکید کرد که همه گزینه‌ها، از جمله گزینه نظامی در هنگام اجرای توافق و پس از آن، روی میز باقی می‌ماند. این نامه در حالی منتشر می‌شود که بحث میان دو طرف مخالف و موافق توافق هسته‌ای با ایران پیش از رای گیری کنگره درباره آن، در سپتامبر آینده، شدت یافته است.

تاکنون جاک شامر و روبرت مینندیز، دو نماینده دمکرات در مجلس سنا، مخالفت خود را با توافق هسته‌ای با ایران، اعلام کرده‌اند، اما بعید به نظر می‌رسد که آنها بتوانند دو سوم آراء مخالف برای رد این توافق را جلب کنند.

نادلر روز جمعه پس از دریافت نامه اوباما، گفته که در رای گیری کنگره به نفع توافق با ایران رای خواهد داد و افزود:« به رغم بعضی نقاط ضعف موجود، اما این توافق از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری خواهد کرد. »