.
.
.

احضار سفير تركيه در تهران به دليل "حملات تروریستی" علیه اتباع ايران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه ايران سفير تركيه در تهران را به دليل آنچه "ادامه حملات تروریستی علیه اتباع ایران"، و "تداوم ناآرامی در شرق ترکیه " ناميد، احضار كرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه ايران، مدیر کل مشترک‌المنافع و قفقاز این وزارت‌خانه در دیدار با سفیر ترکیه، مراتب نگرانی جمهوری اسلامی از تداوم این روند را به وی ابلاغ کرد.

بنا به اين گزارش، سفیر ترکیه نیز ضمن تاکید بر مسئولیت دولت ترکیه در قبال حفظ امنیت اتباع سایر کشورها در خاک این کشور، اظهار داشت: ما نیز از شرایط ایجاد شده نگران هستیم و موضوع را با جدیت دنبال خواهم کرد. شهروندان خارجی که به ترکیه وارد می شوند و از جمله اتباع ایرانی به عنوان امانت در دستان ما هستند و برای حفظ امنیت آنان تدابیر لازم اتخاذ خواهد شد. وی اضافه کرد موضوع را با مبادی ذیربط پیگیری و نتیجه را در اسرع وقت اعلام می‌نمایم".

شایان ذکر است در 18 مرداد ماه 1394 و در پی کشته شدن يک تبعه ايرانى و زخمى شدن 3 نفر در پی یکی از حملات، سفیر ترکیه به وزارت خارجه دعوت شده بود.

بعد از اين حادثه و به دنبال حمله به یک کامیون ایرانی در ترکیه، مقام‌های ایرانی اعلام كردند كه مرز بازرگان را به طور موقت بستند. وزارت امور خارجه ایران هم در باره نا‌امنی در برخی مناطق ترکیه و سفر به این مناطق به شهروندان ایرانی هشدار داده بود.

در همين راستا محمدجواد عطرچیان، مدیر کل ترانزیت و حمل و نقل جاده‌ای وزارت راه ایران از حمله به سه کامیون ایرانی در خاک ترکیه در چند شب گذشته خبر داده است.

وى گفت که افراد ناشناس یکشنبه شب (25 مرداد) به دو کامیون و چند شب پیش هم به یک کامیون ایرانی در منطقه چالدران ترکیه حمله کرده‌اند كه در این حملات رانندگان ایرانی آسیبی ندیده‌اند، اما کامیون‌ها در آتش سوخته‌اند.

به گفته مدیر کل ترانزیت و حمل و نقل جاده‌ای ایران در یک ماه اخیر 9 بار به خوردهای ایرانی در خاک ترکیه حمله شده است که به گفته او "دولت ترکیه باید پاسخگوی این‌گونه حوادث و حفاظت از جان و مال مسافران و خودروها باشد".

گفتنى است كه هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران، صبح روز چهارشنبه 19 اوت با هاکان رضا تکین، سفیر ترکیه در تهران دیدار کرده بود.

هاشمی در این دیدار مسولیت سفیر ترکیه در تهران را حساس خواند و گفت که دست‌هایی به دنبال "مخدوش" کردن روابط دو کشور هستند.

به گزارش سایت انتخاب، رفسنجانی ضمن اشاره به حمله های اخیر به کامیون‌ها و خط لوله گاز ایران در ترکیه، خواستار آن شد تا رهبران دو کشور بیشتر با یکدیگر دیدار کنند.