.
.
.

جزئیات کامل مذاکرات ایران و انقلابیون الزبدانی در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع آگاه در سوریه، روز یکشنیه 16 اوت، طی گفت و گو با العربیه.نت، جزئیات کامل مذاکرات میان ایران و انقلابیون الزبدانی، که اخیرا در شهر استانبول ترکیه اتفاق افتاد، را فاش کردند.

به گزارش العربیه، گفت و گو میان ایران و انقلابیون الزبدانی، در روز جمعه گذشته درباره این شهر، و دو شهرک کفریا و الفوعه در حومه دمشق بوده است.

منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده سوری، گفته اند که شکست مذاکرات به دلیل پافشاری ایران بر تغییر بافت جمعیتی زبدانی، کفریا و القوعه بود. ایران اصرار داشت که جنگجویان و ساکنان محلی و روستاهای اطراف آن از زبدانی خارج شوند. همچنین خواسته شده که ساکنان کفریا و الفوعه، به شهرک القصیر در حومه حمص کوچ کنند.

این منابع افزودند، شهرک القصیر که از سال 2013 به اشغال حزب الله لبنان درآمده است، هم اکنون خالی از سکنه می باشد و ایران به دنبال آن است تا بافت جمعیتی این مناطق را به نفع خود و رژیم سوریه تغییر دهد. انقلابیون سوریه، خواسته ایران را با این بهانه که چنین طرحی، به وحدت این کشور لطمه وارد می کند، رد کرده اند.

بر اساس این گزارش، انقلابیون نمی خواهند که ساکنان کفریا و الفوعه منازل خود را که دهها سال در آنها زندگی کرده اند، ترک کنند. انقلابیون بر این باورند که چنین امری، به تقسیم سوریه خواهد انجامید.

این منابع تاکید کردند که ایران هیچ ضمانتی نسبت به بازگشت اهالی الزبدانی پس از خروج جنگجویان نداده است.

این در حالی است که طرح انقلابیون الزبدانی، بر آتش بس و سپس ارسال کمک های انسان دوستانه به این شهر تاکید می کند.

به گفته این منابع، خروج حزب الله از منطقه، عقب نشینی شبه نظامیان و نیروهای رژیم اسد و بازگشت نهادهای دولتی به استثنای ادارات امنیتی به شهر الزبدانی، از جمله خواسته های انقلابیون، بوده است.

جواد ابو حطب، عضو ائتلاف ملی سوریه، در واکنش به خواسته های ایران در این گفت و گوها، اظهار داشت که این کشور از طریق طرح چنین درخواست هایی، به دنبال تشکیل یک دولت شیعی شامل قلمون، دمشق، زبدانی، بخشی از حمص، طرطوس و بخش هایی از لاذقیه است.