.
.
.

ایران از عزم روحانی برای بازگشت روابط طبیعی با سعودی می‌گوید

تهران: گفت‌وگوها میان ایران و شورای همکاری خلیج تا پایان تابستان آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزات امور خارجه ایران می‌گوید که مرحله نخست گفت‌وگوهای میان ایران و شش کشور عضو شورای همکاری خلیج، تا پایان تابستان جاری برگزار خواهد شد. او از عزم حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز برای بازگشت روابط طبیعی با سعودی سخن گفت.

امیرعبداللهیان جمعه 14 اوت در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، اظهار داشت که این گفت‌وگوها با ابتکار امیر قطر دنبال می‌شود.

معاون وزیر امور خارجه ایران در این باره گفت: «در این مرحله بر مبنای تلاش‌های وزارت خارجه قطر و شخص بن علوی -وزیر امور خارجه عمان- راجع به این مساله توافق شد و ظریف در سفر به کویت و قطر از برگزاری این نشست در سطح وزرای خارجه در مکانی که درباره آن توافق شود، استقبال کرد.»

وی در پاسخ به این سوال که زمان و مکان این نشست مشخص شده است؟ گفت: «حداکثر تا پایان شهریور ماه (پایان تابستان) مرحله اول گفت‌وگوها آغاز می‌شود.»

وی افزود: «مکان این گفت‌وگو ها ممکن است در منطقه یا کشور دیگری که توافق شود باشد. البته ما از برگزاری گفت‌وگو های منطقه‌ای در داخل منطقه به عنوان یک اولویت یاد می‌کنیم.»

امیرعبداللهیان تاکید کرد: «نفس برگزاری گفت‌وگوها، خروج از سوء تفاهمات و رسیدن به درک مشترک و متقابل برای مقابله با بحران‌های موجود در منطقه و رسیدن به صلح و ثبات و امنیت پایدار، بیش از هر چیز دیگری حائز اهمیت است.»

روحانی خواستار روابط طبیعی با سعودی است

حسین امیر عبداللهیان همچنین تاکید کرد که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستار بازگشت روابط طبیعی با سعودی است. او همچنین گفت‌وگوی تهران و ریاض را یک ضرورت دانست.

امید عبداللهیان در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا درباره سطح روابط فعلی ایران و سعودی گفت که در سطح دیپلماتیک سفارت‌خانه‌های فعالی در دو کشور وجود دارند؛ سفیر ایران در سعودی حضور فعال دارد. البته سعودی همچنان با سطح کاردار روابط خود را در تهران دنبال می‌کند. اما در سطوح سیاسی همواره گفت‌وگو و رایزنی بین دو کشور در محافل منطقه‌ای و بین المللی و در مواردی در دیدارهای دو جانبه ممکن، جریان دارد.

وی افزود: «معتقدیم به حکم همسایگی و اسلامی بودن دو کشور و با توجه به جایگاه ایران و سعودی، گفت‌وگو بین تهران و ریاض یک ضرورت است.»

او در عین حال به اختلاف‌های موجود میان ریاض و تهران اشاره کرد و سخنان عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی درباره ضرورت کناره‌گیری بشار اسد از قدرت در سوریه را «غیر سازنده» دانست.

ایران متحد منطقه‌ای نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است و شبه‌نظامیان همپیمان ایران در کنار نیروهای اسد علیه مخالفانش می‌جنگند.

بسیاری از کشورهای شورای همکاری خلیج از دخالت تهران در امور منطقه بویژه در دفاع از گروه‌های ستیزه‌جوی فرقه‌ای نگران هستند.