.
.
.

اختلاف‌های دوجانبه باعث تعویق سفر ظریف به ترکیه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع دیپلماتیک در دولت ترکیه اعلام کرد که سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه آایران به آنکارا که قرار بود سه شنبه ۱۱ اوت صورت گیرد، تا زمان نا معلومی به تعویق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این منبع دیپلماتیک، درباره دلیل تعویق سفر ظریف که قرار بود طی آن با مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیدار کند، توضیحی ارائه نداده اما برخی از منابع رسانه‌ای، از تاثیر مقاله ظریف در روزنامه «جمهوریت» ترکیه بر این سفر، خبر داده‌اند.

ظریف در مقاله‌ای که برای روزنامه «جمهوریت» نوشته است، از سیاست آمریکا در منطقه از جمله در زمینه جنگ این کشور با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، انتقاد کرده است. این در حالی است که ترکیه با همکاری با همپیمان آمریکایی‌اش در جنگ با داعش، به توافق رسیده است. آنکارا به ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا اجازه استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک و شماری دیگر از پایگاه‌های هوایی ترکیه را به منظور حمله به مواضع تندروها در سوریه داده است.

از سویی ترکیه در چارچوب عملیات موسوم به «جنگ با تروریسم»، علاوه بر مواضع داعش در سوریه، پایگاه‌های حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) را در شمال عراق بمباران می‌کند. در داخل ترکیه نیز صدها تن به اتهام ارتباط با داعش و پ.ک.ک در هفته‌های اخیر بازداشت شدند. شبه‌نظامیان کُرد نیز اقدام به حمله به پلیس و ارتش ترکیه می‌کنند و چندین تن از آن‌ها را در روزهای گذشته کشتند.

ترکیه و ایران مواضع متضادی در قبال بحران سوریه دارند. ایران از بشار اسد رئیس جمهوری این کشور حمایت می‌کند در حالی که ترکیه خواستار سرنگونی او است.