.
.
.

دعوت رسمی ایتالیا از روحانی برای سفر به رُم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پائولوجنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا که در تهران به سر می برد، از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای سفر به رم دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) این دعوت به صورت رسمی در دیدار چهارشنبه 5 اوت پائولوجنتیلونی با روحانی مطرح شد.

پس از توافق هسته ای ایران و گروه 1+5، این برای نخستین بار است که وزیر امور خارجه ایتالیا به ایران سفر می کند.

وی در دیدار با روحانی خود را توسعه هر چه بیشتر و سریع تر روابط موجود دانست و ادامه داد: «دو کشور می توانند علاوه بر تعاملات سیاسی، در حوزه های تجارت، بازرگانی، اقتصاد و بین المللی همکاری کنند؛ زیرا جامعه جهانی نیاز به نقش آفرینی ایران در راستای ثبات و آرامش منطقه دارد.»

پائولوجنتیلونی سابقه روابط تجاری و بازرگانی دو کشور در مسیر جاده ابریشم را میراثی اقتصادی و فرهنگی توصیف و تاکید کرد: «رم نیز بر این باور است که باید برنامه ریزی ها در حوزه اقتصادی به نحوی انجام شود که از طریق سرمایه گذاری و تولید مشترک به منطقه و کشورهای ثالث که پیرامون ایران قرار گرفتند، صادرات داشته باشیم.»

وزیر امور خارجه ایتالیا، سه شنبه وارد تهران شده بود و در بدو سفر خود با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت و گو کرده بود.

از زمان دست یابی به توافق هسته ای، شماری از مسئولان اروپایی با امید از سر گیری روابط اقتصادی با ایران، به این کشور سفر کردند. هفته گذشته لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه به تهران رفته بود.

پس از آغاز اجرای توافق هسته ای، در مقابل محدودیت فعالیت های هسته ای ایران، بخش بزرگی از تحریم های اعمال شده علیه این کشور تعلیق خواهد شد. از این رو اروپایی ها بر این باورند که ایران می تواند بازار خوبی برای کالاها و مبادلات تجاری شان باشد.