.
.
.

جزئیات ابتکار عمل تهران برای حل‌وفصل بحران سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پرونده سوریه این روزها شاهد تحرکاتی دیپلماتیک در تلاش برای یافتن راه حلی دیپلماتیک به منظور برون رفتن از بحران این کشور است؛ تحرکاتی که با انتشار خبرهایی درباره ابتکار عمل تهران برای حل و فصل این بحران همزمان شده است.

از دوحه تا تهران، وزرای امور خارجه کشورهای تاثیر گذار در اوضاع سوریه و معاونانشان، در رفت و آمد هستند. دو روز پس از آن که وزرای امور خارجه سعودی، آمریکا و روسیه در دوحه پایتخت قطر گردهم آمدند و یکی از مهم ترین محورهای گفت و گویشان، سوریه بود، ولید المعلم وزیر امور خارجه این کشور به تهران رفت تا با مقام های ایرانی و روس، گفت و گو کند.

ولید المعلم در تهران با میخائیل بوگدانوف فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، دیدار و گفت و گو کرد. او پس از آن با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد. همچنین قرار است جلسه ای سه جانبه با حضور حسین امیرعبدالهیان و فیصل المقداد معاونان وزرای امور خارجه ایران و سوریه و بوگدانوف برگزار شود.

ابتکار عمل ایرانی

همزمان با سفر المعلم به تهران، خبرگزاری روسی ریانووستی، از بخشی از جزئیات ابتکار عمل ایران برای حل بحران سوریه پرده برداشت؛ ابتکار عملی که پیشتر نیز مطرح شده بود اما منابع آگاه، از جرح و تعدیل آن خبر می دهند.

ابتکار عمل تهران شامل آتش بس فوری در سوریه، تشکیل دولت وحدت ملی، اصلاح قانون اساسی به گونه ای که حقوق اقلیت های نژادی و مذهبی تضمین شود و اجرای انتخابات زودهنگام با نظارت مراقبان بین المللی است.

المعلم شامگاه سه شنبه پس از دیدار با حسین امیر عبداللهیان گفته بود که «هر ابتکار عملی با مسئولان در سوریه هماهنگ خواهد شد.»

از سویی امیر عبداللهیان تاکید کرد که ابتکار عمل ایرانی به طور کامل با مسئولان سوری به بحث گذاشته خواهد شد و نتیجه این گفت و گوها، در اختیار افکار عمومی و دبیرکل سازمان ملل متحد قرار خواهد گرفت.

پیش از آن بوگدانوف و امیرعبداللهاین خواستار تشکیل جبهه ای گسترده برای «مبارزه با تروریسم» به منظور مقابله با تهدید رو به رشد گروه «داعش» شده بودند.

در بیانیه ای که وزارت امور خارجه روسیه سه شنبه منتشر کرده بود هم آمده است: «بوگدانوف شرکای ایرانی را در جریان نتایج دیدار سه جانبه ای که روز 3 اوت وزرای امور خارجه روسیه، آمریکا و سعودی در دوحه برگزار کردند، قرار داد با توجه به این که مبارزه با تروریسم یکی از موضوعات مورد بحث میان وزرای سه وزیر خارجه بود.»