.
.
.

نوبخت: فقط نیمی از منابع بودجه تامین شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ایران گفت که بودجه 236 هزار میلیارد تومانی سال جاری قابل تحقق نیست و فقط نیمی از منابع بودجه تامین شده اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، نوبخت در اجلاس مدیران آموزش و پرورش گفت: "برای شش ماهه اول تحقق منابع در حد 53 درصد است و ما با نیمی از بودجه پیش‌بینی شده کشور را اداره می‌کنیم."

نوبخت ضمن شکایت از بی پولی دولت گفت که بودجه سال جاری کشور با 24 میلیارد دلار منابع ارزی بسته شده، در حالیکه در سال 2011 منابع ارزی کشور بالغ بر 118 میلیارد دلار بوده است.

ایران در سال 2012 از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا تحت تحریمهای بانکی و نفتی قرار گرفت و میزان صادرات نفتی این کشور به زیر 1 میلیون بشکه در روز افتاد. این در حالی است که در سال جاری قیمت نفت هم در بازارهای جهانی به نصف کاهش یافته است.

نوبخت در مورد تحقق 24 میلیارد دلار منابع ارزی سال جاری هم ابراز تردید کرد و گفت: "با توجه به مجموع شرایط اگر همین رقم هم محقق شود قابل تقدیر است."

نوبخت مشخص نکرد که در صورت عدم تحقق منابع مالی دولت در بودجه سال جاری چه تدبیری برای کسر بودجه در نظر گرفته شده است. دولتهای پیشین ایران معمولا برای جبران کسری بودجه اقدام به انتشار پول می کردند، و به همین دلیل ارزش پول جمهوری اسلامی در مقایسه با ارزهای بین المللی بسیار کاهش یافته است.